Zamknij

Szpik dla Michała - Takiej akcji w Sanoku jeszcze nie było!

20:52, 25.05.2018 Martyna Sokołowska Aktualizacja: 23:42, 28.05.2018
Skomentuj

Cztery dni, kilka lokalizacji i dziesiątki wolontariuszy, w tym m.in. strażacy, harcerze, sportowcy, przedsiębiorcy i uczniowie. A wszystko po to, aby znaleźć genetycznego bliźniaka dla 22-Michała, który choruje na białaczkę.

O Michale pisaliśmy już na naszym portalu. Chłopak urodził się w Sanoku, aktualnie mieszka i studiuje w Krakowie. Kilka tygodni temu dowiedział się, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. Aby wrócił do zdrowia, potrzebny jest przeszczep szpiku. Niestety, nikt z rodziny nie może być dawcą, trzeba znaleźć dawcę niespokrewnionego.

Akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku organizowaną przez Fundację DKMS zainicjowali bliscy Michała. W dniach 2 i 3 oraz 9 i 10 czerwca wolontariusze w kilku miejscach będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku.

Daty, miejsca i godziny rejestracji:

2 czerwca w godzinach 11:00-17:00

  • Dziedziniec zamkowy, ul. Zamkowa 2
  • GROSAR Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 38
  • Miejski Dom Kultury, Plac Św Michała 6
  • Galeria Sanok, ul. Jagiellońska 30
  • Galeria Posada, ul. Beksińskiego 4
  • Hotel i Restauracja Bona, ul. Białogórska 47

3 czerwca w godzinach 12:00-19:00

  • Rynek w Sanoku

9 czerwca w godzinach 12:00-17:00

  • Skansen, ul. Aleksandra Rybickiego 3

10 czerwca w godzinach 14:00-19:00

  • Skansen, ul. Aleksandra Rybickiego 3

 

Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat. Metody pobrań komórek macierzystych są dwie: z krwi obwodowej (stosuje się ją w 80 procentach przypadków) i z talerza kości biodrowej. Obie są bezpieczne.

W pierwszej komórki pobiera się metodą zwana aferezą. W dniu pobrania w oba przedramiona dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego przedramienia poprzez separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg trwa około 3-4 godzin i nie wymaga hospitalizacji.

W drugiej metodzie od znajdującego się pod narkoza dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej  około 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi, która zawiera około 5 procent szpiku kostnego, regenerującego się w organizmie w ciągu około 2 tygodni. Dawca wymaga około 2-3 dni hospitalizacji.

Więcej informacji na stronie DKMS.

 

(Martyna Sokołowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%