Zamknij
REKLAMA

Papier ścierny zamiast płótna - niezwykła wystawa w Bibliotece Miejskiej

12:57, 07.08.2018 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Odtworzone miniatury dzieł Hieronima Boscha, Zdzisława Beksińskiego, Auguste’a Renoira, Tamary Łempickiej i wielu innych artystów możemy podziwiać do końca sierpnia w Galerii 20 - Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku. Autorem obrazów jest Janusz Dziduszko - twórca z Ustrzyk Dolnych.

Janusz Dziduszko to artysta, który, idąc tropem swoich inspiracji odtwarza w miniaturach dzieła znanych malarzy, posługując się przy tym niecodziennymi zgoła materiałami, jakich spodziewalibyśmy się w branży budowlanej raczej niż w malarstwie. Artysta ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i przez wiele lat pracował „w zawodzie” – to stąd pewnie zrodził się w nim pomysł tak niecodziennej twórczości. Artysta odtwarza malarstwo europejskie i polskie w formach zbliżonych do „A4” lub zestawach „A4”. Obrazy malowane są kredkami szkolnymi, na papierze ściernym. Sam też określa się skromnie mianem „rzemieślnika”.

Wystarczy jednak kilka spojrzeń na rysunki znajdujące się na wystawie będącej swoistą podróżą po historii sztuki, żeby nabrać przekonania o tym, że mamy do czynienia z czymś więcej niż „odtworzeniem” dzieł słynnych malarzy.

Prace pana Janusza zachęcają do interakcji, wciągają jak dobra książka. Szczególnie ciekawa jest kolekcja miniatur oparta na „Ogrodzie rozkoszy ziemskich” z dołączoną do obramowanych miniatur „mapą”. Duży wydruk dzieła Hieronima Boscha, powieszony nad rysowanymi odręcznie miniaturkami wciąga odbiorcę do gry w odnajdowanie szczegółów. Równie ciekawe są mini – reprodukcje prac Zdzisława Beksińskiego, których sporą kolekcję odnajdziemy w jednej z części wystawy. Zachęcamy do odwiedzin! – czytamy na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wystawę można podziwiać do końca sierpnia w godzinach pracy biblioteki.

FOTORELACJA z wernisażu

 

 

info: Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku 

(K.S)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone