Zamknij

Noce Teatrów po raz drugi w Sanoku [PROGRAM]

11:25, 08.08.2016
Skomentuj

SANOK. Przed sanoczanami zaprezentują się Studio MusicaLOWE STEP Tomasza Micha z rewią taneczną ?Z musicalem w tle? oraz Teatr Reduta Śląska ze spektaklem pt. ?Stary klamor w dziadkowym szranku". Oba teatry pochodzą z Chorzowskiego Centrum Kultury. Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie Wspólnota Obywatelska na Rzecz Rozwoju Ziemi Sanockiej oraz Gmina Sanok. Na spektakle wystawiane w auli PWSZ w Sanoku wstęp wolny.

? Ze spotykań z teatrem w okresie letnim chcemy uczynić tradycję. Wierzę, że z każdym rokiem uda się zainteresować coraz szersze grono osób w Sanoku taką właśnie formą rozrywki. Chcemy prezentować różne formy tej twórczości ? mówi Sebastian Niżnik, kierownik przedsięwzięcia. ? Wstęp na każdy ze spektakli jest bezpłatny ? dodaje Niżnik.

26 sierpnia w piątek o 16.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku wystawiony zostanie rewia taneczna ?Z musicalem w tle? Studia MusicaLOWE STEP Tomasza Micha z Chorzowa.

Studio MusicaLOWE STEP Tomasza Micha

Studio zostało przez Tomasza Micha w 2005 r..

Od początku jego działalność była inspirowana tańcem irlandzkim oraz musicalami.

Pierwszym spektaklem, w którego powstaniu brał udział STEP był spektakl ,,O szkodliwości tańca w społeczeństwie postindustrialnym?? z 2008 r.

Powstały dwa lata później spektakl ?Skóra i lateks?, do muzyki z musicali lat 60, 70 i 80-tych, był już samodzielnym przedsięwzięciem Studia. Następna była ?Szyszymora?- oparta na legendach i baśniach irlandzkich, łączyły się tu taniec irlandzki z tańcem współczesnym (za sprawą Jagody Itman, współtwórcy spektaklu). Premiera odbyła się w 2012 roku.

W lutym 2014 roku miała miejsce premiera ?Gwiazdy?- spektaklu powstałego dzięki współpracy Tomasza Micha, Aleksandry Konior oraz Aliny Moś-Kerger. Jest to historia pokazująca kulisy telewizyjnego talent-show wyrażona tańcem, śpiewem i sztuką aktorską. W roku 2015 odbyła się premiera ?Kochaj i tańcz? na podstawie książki Manuli Kalickiej ?Kochaj i tańcz 20 lat wcześniej?. Tomasz Mich zajął się choreografią, a wraz z Tomaszem Owczarkiem również reżyserią, za przygotowanie wokalne występujących odpowiedzialna była Aleksandra Konior. Zespół przygotował również dwie Rewie Sylwestrowe: odświeżoną formę spektaklu ?O szkodliwości tańca w społeczeństwie postindustrialnym? w reżyserii Mirosława Orzechowskiego - 2011/2012 oraz ?Od Sinatry do Prince?a? w reżyserii Tomasza Micha - 2012/2013. Studio MusicaLOWE STEP Tomasza Micha może się pochwalić występami w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz Teatrze Rozrywki, gdzie ?Skórę i lateks? pokazano dla uświetnienia inauguracji roku kulturalnego. Za spektakl ten Tomasz Mich został nominowany do nagrody Złotej Maski za choreografię. 26 lutego 2016 r. po raz pierwszy pokazane ostało najnowsze dzieło Studia MusicaLOWEgo STEP - ?Jak nie my, to kto?? ? wzruszająca opowieść o poszukiwaniu prawdziwej miłości w życiu, okraszona sporą dawką absurdalnego humoru. Spektakl zabawny, kolorowy i energetyczny. Na scenie pojawiło się ponad 100 aktorów, tancerzy i wokalistów.

Natomiast również 26 sierpnia w piątek o godzinie 18.30 na scenie auli PWSZ obejrzeć będzie można spektakl pt. ?STARY KLAMOR W DZIADKOWYM SZRANKU? chorzowskiego Teatru Reduta Śląska.

?STARY KLAMOR W DZIADKOWYM SZRANKU?

To już szósta po reaktywacji premiera chorzowskiego Teatru Reduta Śląska. To druga pozycja w gwarze śląskiej, po ?Rajzentaszy? w reżyserii Mirosława Neinerta, która cieszyła i nadal cieszy się dużym powodzeniem wśród publiczności. Dzięki dialogom wykonawców wypowiadanym gwarą, popartym czytelną grą aktorską, jest to sztuka przejrzysta i zrozumiała, nie tylko (jak się okazuje) dla śląskiej widowni.

- Czujemy, iż publiczność oczekuje od nas podobnych realizacji, stąd nasza kolejna propozycja spektaklu pt. ?Stary klamor w dziadkowym szranku? ? lecz tym razem spektakl ma zupełnie inne pochodzenie. Otóż nawiązanie współpracy z panią Iwoną Woźniak pozwala zrealizować nasze podstawowe założenia, którymi były: połączenie problematyki przedstawionej w spektaklu z opowieścią o historii naszej małej, ale najbliższej sercu ojczyzny oraz udział całego zespołu w przedsięwzięciu ? tak by czuł się związany rodzinną atmosferą przy wspólnej realizacji swoich pasji teatralnych. Udało się. Pani reżyser, kierując się naszymi sugestiami, podjęła się wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia. Inspiracją tej realizacji stała się dla pani Iwony lektura głośnej książki Szczepana Twardocha pt. ?Drach?. Akcja spektaklu jest osadzona w wielopokoleniowej rodzinie zamieszkującej tutaj, na Śląsku, w Chorzowie. Ciekawym doświadczeniem dla zespołu był czynny udział w przekazywaniu informacji o naszej małej ojczyźnie oraz zapoznawanie pani reżyser i scenarzystkami z ciekawymi i kultowymi miejscami naszego miasta. W pracy nad budowaniem postaci Pani Iwona ściśle współpracowała z wykonawcami, słuchając ich osobistych sugestii. Mamy nadzieję że uda nam się opowiedzieć we wzruszający, ciepły i momentami dowcipny sposób historię wielopokoleniowej rodziny, a poprzez gwarę ? obyczaje, tradycje i śląski etos rodziny i pracy - mówią aktorzy.

W realizację Nocy Teatrów zaangażowały się obok stowarzyszenia Wspólnota Obywatelska na rzecz Rozwoju Ziemi Sanockiej, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Wszystkie spektakle są bez ograniczeń wiekowych. Wstęp wolny.

Honorowy patronat: doc. dr n. med. Elżbieta Cipora rektor PWSZ w Sanoku, Anna Hałas wójt gminy Sanok

26.08.2016 ? piątek

AULA PWSZ w Sanoku

PROGRAM

godz. 16.00 ?Z musicalem w tle?, rewia taneczna Studio MusicaLOWE STEP Tomasza Micha Chorzów.

godz. 18.30 ?STARY KLAMOR W DZIADKOWYM SZRANKU?, Teatr Reduta Śląska Chorzów

Projekt wsparty został przez Gminę SANOK, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz firmę GAZ-SYSTEM S.A.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%