Zamknij

Zakaz używania fajerwerków ? krótki poradnik, jak uniknąć mandatu

08:07, 05.07.2018 RED Aktualizacja: 08:11, 05.07.2018
Skomentuj

W coraz większej ilości miast Europy zaczęto wprowadzać całoroczny zakaz używania fajerwerków, który nie zostaje zniesiony nawet w Sylwestra czy Nowy Rok. Wszystko za sprawą ekologów, przyrodników, miłośników zwierząt, ale także osób starszych i schorowanych oraz rodziców małych dzieci.

Lekarze twierdzą, że wystrzały fajerwerków negatywnie wpływają na osoby cierpiące na schorzenia kardiologiczne, małe dzieci oraz osoby starsze, przez narażanie ich na ogromny stres. Boją się również zwierzęta, które w ataku paniki uciekają z domów lub zrywają się ze smyczy. Natomiast dzika zwierzyna w okresie około sylwestrowym zdecydowanie częściej ginie pod kołami samochodów, oddalając się w popłochu od miejsca wybuchu lub wpadając w przepaść, jeśli sytuacja ma miejsce w pobliżu gór.

Za nieprzestrzeganie zakazu używania fajerwerków grozi mandat lub grzywna.

Dlaczego tak wiele osób jest za zakazem używania fajerwerków?

Fajerwerki stanowią świetną atrakcję i zwieńczenie ważnej uroczystości, ale tylko pod warunkiem, że ich efekty nie są nadużywane. Jeżeli wielu amatorów pirotechniki rozpoczyna odpalanie fajerwerków już w Boże Narodzenie, to trudno się dziwić, że innym przeszkadza ciągły huk. Tym bardziej, że często młodzi ludzie nie zachowują nawet minimalnych zasad bezpiecznego odpalania fajerwerków, robiąc to w pobliżu drzew, samochodów, wiat śmietnikowych, czy bezpośrednio pod oknami. Co oczywiście uważają za doskonałą zabawę.

Odbija się to na zdrowiu starszych ludzi oraz zwierząt. Gdyby strzelanie fajerwerkami i petardami faktycznie ograniczało się do dwóch dni w roku, zapewne nikt by nie miał nic przeciwko. Jednak w sytuacji, gdy ma to miejsce przez dłuższy czas, staje się uciążliwe i irytujące.

Właśnie dlatego wiele miast w Polsce oraz w Europie wprowadziło całkowity zakaz używania fajerwerków, którego złamanie grozi otrzymaniem grzywny lub mandatu.

Brane pod uwagę są również względy bezpieczeństwa. Najbardziej nieodpowiedzialni zwolennicy pirotechniki witają Nowy Rok w szpitalu, ponieważ w dalszym ciągu nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą odpalanie fajerwerków pod wpływem alkoholu.

Więcej informacji na temat zakazu używania fajerwerków znajdziesz tutaj.

Kiedy nie obowiązuje zakaz używania fajerwerków?

Zakaz używania fajerwerków obowiązuje przez cały rok. Jedynym wyjątkiem jest Sylwester i Nowy Rok. Wielu ludzi uważa, że ograniczenie to jest tylko teorią, ponieważ osoby bawiące się pirotechniką w okresie poświątecznym nie są w żaden sposób karane, a jeśli już to bardzo rzadko.

Dlaczego? Ponieważ, aby służby zareagowały, muszą wcześniej otrzymać zgłoszenie o zakłócaniu ciszy i spokoju. Mało kto jednak sięga po telefon, gdy słyszy fajerwerki.

Bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas odpalania fajerwerków. Nieumiejętne posługiwanie się nimi czy używanie pirotechniki pod wpływem alkoholu zagraża życiu i zdrowiu nas oraz osób znajdujących się w pobliżu.

?

Na czym polega bezpieczne odpalanie fajerwerków?

Aby noc sylwestrowa nie skończyła się wizytą w szpitalu, należy przestrzegać kilku, ale za to bardzo ważnych zasad:

  • każda zakupiona pirotechnika musi posiadać instrukcję obsługi w języku polskim,
  • przed rozpoczęciem zabawy należy zapoznać się z instrukcją,
  • sklep, w którym kupujemy pirotechnikę powinien być zaufany,
  • zakupione produkty muszą posiadać stosowne certyfikaty,
  • fajerwerki mogą być odpalane jedynie przez osobę pełnoletnią,
  • należy rozważnie wybrać miejsce, tak by nie zrobić nikomu krzywdy,
  • fajerwerki powinny być odpalane jedynie przez osoby, które nie spożywały wcześniej alkoholu.

Podsumowanie

Zakaz używania fajerwerków został wprowadzony głównie ze względów bezpieczeństwa, ale także po to by nie niepokoić osoby starsze, dzieci i zwierzęta.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%