Zamknij

Najem okazjonalny ? czy to się opłaca?

08:06, 06.07.2018 RED Aktualizacja: 08:06, 06.07.2018
Skomentuj

Dla wielu inwestorów wynajem mieszkań stał się dochodowym interesem. Również wiele osób prywatnych dysponuje mieszkaniami, do których poszukują najemców. Jednym i drugim zarobek na wynajmie utrudniają lokatorzy, których mimo nieopłacania czynszu nie sposób wyeksmitować. Rozwiązaniem tego problemu jest najem okazjonalny. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest najem okazjonalny?

Standardowe umowy najmu posiadają wiele ograniczeń, jeśli chodzi o ich wypowiadanie. Zgodnie z zawartymi w nich zapisami:

1. W okresie od 1 listopada do 31 marca wypowiedzenie umowy lokatorowi jest zabronione
2. Nie można eksmitować kobiet w ciąży i osób nieletnich
3. Eksmitowany najemca musi mieć zapewniony lokal socjalny

Stosunkowo nową możliwością dla wynajmującego jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego, który pozwala wypowiedzieć umowę każdemu lokatorowi, niezależnie od pory roku. Po wręczeniu wypowiedzenia, najemca ma 7 dni na opróżnienie mieszkania.

Ograniczone korzyści wynajmującego

Nie ma wątpliwości, że możliwość eksmisji lokatora w dowolnym momencie to duża korzyść dla wynajmującego. Niemniej jednak istnieją pewne ograniczenia, które sprawiają, iż najem okazjonalny wciąż nie jest zbyt popularny. Ażeby umowa została podpisana, spełnione muszą zostać następujące warunki:

• najemca musi wskazać lokal zastępczy, do którego będzie mógł się wprowadzić w razie eksmisji
• wynajmujący powinien uzyskać oświadczenie właściciela mieszkania, które pełni rolę lokalu zastępczego dl najemcy
• umowa może zostać podpisana maksymalnie na 10 lat.

Warto zauważyć, że najemca nic nie zyskuje na najmie okazjonalnym. Dlatego też wielu potencjalnych lokatorów nie zgadza się podpisywać tego typu umów. Ponadto, niektórzy najemcy po prostu mogą nie być w stanie wskazać lokalu zastępczego.

Co więcej, wynajmujący również ponosi pewne niedogodności, decydując się na tę formę wynajmu. Nie ma on prawa podwyższyć kwoty czynszu powyżej tej zapisanej w umowie. Ponadto, musi liczyć się z dużą ilością formalności, do których należy choćby uzyskanie oświadczenia od właściciela lokalu zastępczego.

Kiedy można podpisać umowę?

Warto mieć na uwadze, że nie w każdej sytuacji możliwe jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Warunki, jakie muszą zostać spełnione to:

• wynajmujący jest właścicielem mieszkania – najem okazjonalny nie wchodzi w grę w przypadku podnajmu mieszkania lub jego części. Jednak za właściciela uważa się również posiadacza spółdzielczych praw własnościowych

• mieszkanie wynajmuje osoba fizyczna – jeśli wynajem mieszkań jest głównym źródłem zarobkowania wynajmującego, który prowadzi działalność gospodarczą, nie może on sobie pozwolić na podpisanie tego typu umowy

• lokal musi być przeznaczony na cele mieszkaniowe – lokale o innym przeznaczeniu obowiązuje tradycyjna umowa najmu

Dodatkowe informacje

Czytelnicy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, czym jest najem okazjonalny w Wynajemca.com.pl znajdą wszystkie niezbędne informacje. Znajdują się tam szczegółowe informacje na temat tej formy wynajmu oraz wskazówki, kiedy warto się na nią zdecydować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%