Zamknij

Jak prawidłowo wystawić fakturę Vat?

07:51, 13.05.2018 . Aktualizacja: 17:51, 18.05.2018
Skomentuj

„Przykro mi, ale ten dokument jest nieważny!” - tego stwierdzenia nie chcielibyśmy usłyszeć, zwłaszcza jeśli rozchodzi się o dużą sumę pieniężną. W artykule poniżej kancelaria windykacyjna Vindicat.pl zwróci uwagę na niezbędne elementy, które musi zawierać faktura Vat, czyli dokument potwierdzający dokonanie transakcji na podstawie którego można wnioskować o odliczenie podatku.

Co musi znaleźć się na prawidłowo wystawionej fakturze Vat?

Na każdej fakturze Vat musi pojawić się numer nadany fakturze w ramach jednej lub więcej serii. Co to oznacza? Nawet jeśli faktura jest błędna (na przykład wpisaliśmy niepoprawny numer konta) to i tak nie możemy się jej pozbyć i wystawić nowej, prawidłowej o tym samym numerze. Pamiętajmy o datach: wystawienia faktury, zrealizowania lub zakończenia dostawy towarów lub usług luz też data otrzymania zapłaty, przed dokonaniem określonej czynności dostawy lub świadczenia usług. Wpiszmy imiona, nazwiska i adresy podatnika i nabywcy towarów lub usług lub też datę otrzymania zapłaty. Wpiszmy imiona, nazwiska i adresy podatnika i nabywcy towarów lub usług. Kolejnym niezbędnym elementem jest umieszczenie numeru NIP dla osób prawnych lub numeru PESEL dla osób fizycznych. Nie możemy zapomnieć także o nazwie i rodzaju sprzedawanego nabywcy towaru lub usługi oraz o mierze i ilości albo liczbie dostarczonych towarów. Niemniej ważne jest zawarcie ceny jednostkowej netto, czyli kwoty towaru lub usługi bez podatku Vat. Jeśli wystawiliśmy jakieś rabaty lub upusty to one także muszą się znaleźć na fakturze. Ostatnie elementy, które należy zawrzeć to: łączna wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, czyli podsumowanie jednostkowych cen netto wszystkich dostarczonych towarów i usług, stawkę podatku Vat wraz z sumą wartości sprzedaży netto oraz łączną kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto i kwotę należności ogółem, czyli kwotę netto powiększoną o należny podatek. Więcej wskazówek dotyczących prawidłowego wypełniania faktury Vat znajdziesz na stronie:
https://vindicat.pl/baza-wiedzy/co-powinna-zawierac-prawidlowo-wystawiona-faktura-vat

 

Uwaga!

 

Od 2004 roku podpisywanie faktur Vat nie jest obligatoryjne. Nie oznacza to wcale, że faktur nie warto podpisywać. Jeśli nasz kontrahent nie ureguluje zobowiązania powstałego na podstawie faktury Vat, a my będziemy dysponować fakturą bez jego podpisu i będziemy chcieli wszcząć postępowanie sądowe, sąd będzie musiał przeprowadzić postępowanie dowodowe, aby potwierdzić i udowodnić istnienie zobowiązania, co znacząco spowolni windykację sądową.

Czy istnieje jakiś sposób żeby zmotywować kontrahenta do uregulowania zobowiązania jak najszybciej?

Tak, ten sposób nosi nazwę pieczęć prewencyjna.  Jest to informacja umieszczona na fakturze VAT, której zadaniem jest poinformowanie kontrahenta, co stanie się w sytuacji braku terminowego uregulowania zobowiązania. Kontrahent w ten sposób dowiaduje się, że sprawa zostanie przekazana do profesjonalnej firmy windykacyjnej tuż po upływie terminu płatności faktury. Jedną z firm, która oferuje pieczęci prewencyjne jest Vindicat.pl.

Czy wiesz, że także możesz ubezpieczyć swoją fakturę? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/co-powinna-zawierac-prawidlowo-wystawiona-faktura-vat

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%