Zamknij
REKLAMA

Nowa „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej

19:05, 04.10.2018 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego poinformowała o planowanej modernizacji infrastruktury turystycznej, a konkretnie schroniska „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej.  Projekt przewiduje zwiększenie powierzchni zabudowy o prawie 130 m2. „Po modernizacji schronisko będzie spełniać współczesne wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, a jednocześnie ograniczy koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu i przyczyni się do ograniczenia zniszczeń w otoczeniu przyrodniczym”- zapewnia dyrekcja BPN.

Połoninę Wetlińską co roku odwiedza około 150 tyś. osób. Samo otoczenie schroniska o wdzięcznej nazwie „Chatka Puchatka”, to teren bardzo cenny przyrodniczo, różnorodny pod względem roślinności i zwierzyny. Obecny budynek schroniska jest mocno wyeksploatowany, wielokrotnie nadbudowywany i przebudowywany. „Od wielu lat występują tu znane wszystkim bieszczadzkim turystom problemy związane z ograniczoną ilością wody, znaczną ilością ścieków, dużymi kosztami ogrzewania i zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego”- informuje dyrekcja.

Przebudowa „Chatki Puchatka” rozwiąże te problemy. Po pierwsze dyrekcja przewiduje pozyskiwanie deszczówki dla celów użytkowych w ubikacjach wewnętrznych i zewnętrznych. Woda opadowa z połaci dachowych magazynowana będzie w przeznaczonych do tego celu zbiornikach zamontowanych w podpiwniczeniu i na poddaszu.

Kolejny problem, którego rozwiązanie przyniesie modernizacja to ścieki. Po przebudowie schronisko wyposażone będzie we własną oczyszczalnię ścieków. „Oczyszczalnia będzie oparta o technologię sekwencyjnych reaktorów biologicznych SBR. Ścieki będą zbierane siecią kanalizacji z urządzeń sanitarnych i gromadzone w podziemnym zbiorniku retencyjnym na terenie działki, a następnie oczyszczane w biologicznej oczyszczalni ścieków. Ścieki oczyszczone odprowadzane będą do ziemi metodą rozsączu. Osad z reaktora biologicznego będzie suszony i zwożony podobnie jak  inne odpady stałe”- podaje dyrekcja.

Z kolei problem ogrzewania rozwiąże budowa kotłowni na paliwo ekologiczne, w tym przypadku olej rzepakowy opałowy, izolacja termiczna oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

Zgodnie z projektem w skład obiektu wchodzić będzie:

- piwnica- spełniająca funkcje pomieszczenia technicznego tj. kotłowni, oczyszczalni ścieków, pomieszczenia retencji deszczówki

-parter- obejmujący: sień wejściową, dyżurkę GOPR z pomieszczeniem pobytu straży BdPN, salę główną dla turystów, zespół sanitarny wewnętrzny dla turystów, pomieszczenia warsztatowe i gospodarcze dla GOPR i BdPN, zespół sanitarny zewnętrzny dla turystów, taras widokowy z wiatą,

-poddasze z pomieszczeniami socjalnymi dla obsługi obiektu i salą dla turystów.

 

źr.: BDPN

(K.S)
REKLAMA

Komentarze (4)

Przepraszam bardzoPrzepraszam bardzo

2 1

A czy schody na połoninę będą ? 20:28, 04.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

snksnk

1 0

Będą i to ruchome, w obie strony.
09:32, 05.10.2018


sydneysmok@wp.pl[email protected]

0 0

Chata Puchata. 11:07, 06.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gcfcfcgcgcfcfcgc

0 0

a co na to RDOŚ ktory blokuje ludziom budowy i niszczy życie? tutaj nie ma problemu mimo Parku Narodowego! *%#)!& kraj bezprawia 09:31, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone