Zamknij

Wojny domowe i inne strategie radzenia sobie ze stresem. Wernisaż w sanockiej BWA

10:00, 02.09.2021 Kamil Mielnikiewicz Aktualizacja: 10:33, 04.09.2021
Skomentuj

W najbliższy piątek o godzinie 18:00 w sanockiej galerii BWA odbędzie się wernisaż pod nazwą Wojny domowe i inne strategie radzenia sobie ze stresem.

"Prace Marii Piątek i Sabiny Twardowskiej to z jednej strony swego rodzaju dziennik rejestrujący wszystko, co wokół artystek dzieje się w obszarze ich prywatnego terytorium (pojętego dość szeroko), a z drugiej zaś ustawiczna, kompulsywna wręcz autoterapia stanowiąca odtrutkę na tą samą przetrawianą wciąż na nowo rzeczywistość. Powstające ciągi obrazów nie pozbawione są ironicznego komentarza, często zamieszczonego w obrębie pracy w postaci tekstów quasi reklamowych, a w istocie słodko gorzkich refleksji obu artystek.

W obu przypadkach prace poza narracyjnością przekazu oferują widzom niezwykłą feerię barw i form powodując, że odbiorca ma szansę w niemal bezpośredni sposób zetknąć się z żywiołową malarską energią. Kolor to, obok układających się w swoistą opowieść cytatów z rzeczywistości, najmocniej działający element prezentowanych obrazów.

Wojny ze światem rozgrywane w zaciszu domowym materializując się w formie obrazu stają się jedyną właściwą dla artystek strategią radzenia sobie z tego świata niedoskonałością i jednocześnie formą jego apoteozy - mimo wszystko."

Maria Piątek - malarka sięgająca w obrazach po znaki kultury masowej, które w swej praktyce malarskiej traktuje jako element pozwalający opisać mapę stanu własnej świadomości. Absolwentka ASP w Warszawie, doktorat w 2012 roku obroniła w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach, stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2020 na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Obecnie pracuje na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku, a także jest dziekanem Wydziału nauk Humanistycznych.

Sabina Twardowska - malarka, graficzka, ilustratorka w swych pracach inspirująca się szeroko rozumianą pop kulturą, wobec zjawisk której często dystansuje się w ironiczny i niepozbawiony humoru sposób. Absolwentka ASP w Warszawie, doktorat w 2018 roku obroniła w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Obecnie pracuje na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie prowadzi dyplomującą pracownię ilustracji.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%