Zamknij

POLAŃCZYK: Spotkanie autorskie z Jolą Jarecką, Andrzejem Potockim

12:25, 07.10.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj

W sobotę 12 października, o godz. 18.30 w Centrum Informacji Uzdrowiskowo - Turystycznej w Polańczyku odbędzie się spotkanie autorskie z Jolą Jarecką i Andrzejem Potockim.

W programie bieszczadzka premiera książek "Truchło" oraz "Po tak wielu zostało tak niewiele. Żydzi w podkarpackiem"

"TRUCHŁO" to literacka opowieść o bieszczadzkim Krościenku nad Strwiążem, którego dawną społeczność tworzyli Polacy, Rusini, Żydzi i Niemcy galicyjscy w pobliskim Obersdorfie.

 Los w czasie II wojny światowej nie oszczędził zagubionej na końcu świata, wśród bujnej przyrody wioski, niosąc ze sobą wysiedlenia, wywózki i mord miejscowych Żydów. Po powojennej zmianie granic w 1951 r., do tej wypalonej dramatami ziemi zaproszono greckich uchodźców politycznych, którzy próbowali zbudować w Krościenku tymczasowy socjalistyczny raj na ziemi. Dzisiaj ślady po dawnej wielokulturowej historii Krościenka znajdziemy tylko na cmentarzach – greckim, ewangelickim, greckokatolickim i zbiorowej mogile nad Strwiążem. Autorka powieści Jola Jarecka urodziła się i dorastała właśnie tutaj, stając się nie tylko literackim kronikarzem tych dramatów i namiętności, ale jak pokazuje epilog – także ich uczestnikiem.

 

JOLA JARECKA –  Pisarka, poetka, animatorka kultury, reżyserka teatralna. Zaprzedała duszę Bieszczadom i tu na końcu świata, w dawnym parku konnym stworzyła jedyne w swoim rodzaju kino studyjne. Zaprzedała duszę Bieszczadom, tu mieszka i tworzy, to one ją ukształtowały. Pisarka, poetka, animatorka kultury, reżyserka teatralna. Żyje na symbolicznym końcu świata w Zatwarnicy, gdzie kończą się drogi, a człowiek ma przed sobą tylko góry, dziką przyrodę i ślady minionej burzliwej historii. W 2017 r. nakładem wydawnictwa Libra PL ukazała się jej debiutancka powieść ,,Hylaty".

 

 

"PO TAK WIELU ZOSTAŁO TAK NIEWIELE. ŻYDZI W PODKARPACKIEM" – rzecz absolutnie obowiązkowa dla każdego regionalisty, ale też każdego chcącego wiedzieć więcej o Żydach i o ich wkładzie w nasz narodowy, polski pejzaż kulturowy. Na  370 bogato ilustrowanych stronach  tej książki zostało opisanych 164 miejscowości obecnego Podkarpacia, w tym wielu bieszczadzkich, związanych z historią Żydów.

 

ANDRZEJ POTOCKI – Z wykształcenia historyk, przez blisko ćwierć wieku był dziennikarzem, najpierw prasowym, a potem także telewizyjnym. . Dorobek literacki Andrzeja Potockiego jest imponujący. Jest autorem trzydziestu jeden książek, ale jego teksty znalazły się także w wydawnictwach zbiorowych, albumach i tomikach poezji.

Andrzej Potocki w swoich książkach preferuje przede wszystkim tematykę bieszczadzką. Do monumentalnych dzieł, unikalnych w skali kraju, jeśli chodzi o opracowanie historii społeczności żydowskiej w wymiarze województwa, należy zaliczyć wydaną w 2019 r. publikację pt. „Po tak wielu zostało tak niewiele. Żydzi w Podkarpackiem”.

Za niepodważalny wkład w upowszechnienie historii, etnografii, dziedzictwa kulturowego oraz aktywności kulturalnej mieszkańców województwa podkarpackiego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. "

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA Smartpozyczka [CPS] PL
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone