Zamknij

Projekcja filmu "Jako w niebie tak i w Komańczy" [WIDEO]

21:06, 30.01.2018 |
Skomentuj
REKLAMA

17 lutego w Sanockim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Jako w niebie tak i w Komańczy" opowiadającego o internowaniu i pobycie kard. Stefana Wyszyńskiego ? Prymasa Tysiąclecia w Komańczy. Początek projekcji o godzinie 15. Wstęp wolny.

Dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Jest już czwartym filmem Bogdana Miszczaka z cyklu "Historyczny pejzaż Podkarpacia". Przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia.

[YT]fJaBIdX0Ns[/YT]

Film jest debiutem reżyserskim dziennikarza telewizyjnego Macieja Wójcika. Prymas Wyszyński aresztowany został w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Władze komunistyczne czterokrotnie zmieniały mu miejsce pobytu. Komańcza kończy ten etap życia Wyszyńskiego (w tej roli Marek Kalita). W tej małej bieszczadzkiej wiosce przebywał od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku. Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego. Stało się inaczej, Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m. in. ze swoim ojcem Stanisławem (Jerzy Trela) oraz Maria Okońską (Aleksandra Popławska), założycielką słynnych "ósemek". To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Sytuację w Polsce lat pięćdziesiątych w filmie obrazują sceny z życia komanieckiej rodziny leśnika Jana (Mateusz Mikoś) i żony Marii (Dagny Cipora) wraz z dziećmi. Film jest audiowizualną lekcją historii, która powinna zainteresować starsze ale i młodsze pokolenie Polaków.

Tytuł: Jako w niebie tak i w Komańczy
Czas trwania:  45 min. 
Produkcja: Polska , 2017 
Gatunek: dokumentalny 

Reżyseria: Maciej Wójcik
Scenariusz: Bogdan Miszczak 
Obsada: Marek Kalita, Jerzy Trela, Aleksandra Popławska, Mateusz Mikoś, Dagny Cipora  

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

hjkhjk

0 0

nudze się, kiedy będzie coś naprawdę ciekawego 06:43, 01.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%