Zamknij

Powstanie nowy szlak turystyczny w Bieszczadach

09.30, 22.03.2018
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Solina stawia na turystykę. Jeszcze w tym roku powstanie tam szlak turystyczny na Karbanię. ? Szlak na Korbanię będzie nie tylko widokowy, ale również edukacyjny, bo my chcemy edukować turystę, zapoznawać go z piękną bieszczadzką przyrodą ? powiedział Adam Piątkowski, wójt gminy Solina.

Na terenie gminy Solina istnieje ponad 10 km szlaków turystycznych. Szlak na Karbanię będzie kosztował 170 tysięcy złotych. 150 tys. zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, 20 tys. zł dołoży gmina Solina. 

Szlak turystyczny na Korbanię będzie miał swój początek w Bukowcu. To stamtąd będą się rozchodzić wszystkie szlaki. Na ozdobnym słupie znajdą się drogowskazy wraz z mapą Gminy Solina, na której zaznaczone będą wszystkie szlaki piesze, atrakcje oraz potrzebne turyście informacje np: nr GOPR, adres strony internetowej z informacjami dla turysty dotyczące Gminy Solina.

Bukowiec ? to niewielka miejscowość leżąca w śródgórskiej kotlinie w dolinie rzeki Solinka, która w okolicy wpada do jednej z odnóg Jeziora Solińskiego. Położona jest przy jednej z głównych dróg w Bieszczadach - małej obwodnicy bieszczadzkiej. Miejscowość ta, obecnie przekształca się ze wsi typowo rolniczej na turystyczno-letniskową, posiada trzy duże ośrodki wypoczynkowe, liczne gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe oraz domy z apartamentami dla turystów i pole namiotowe.

Z atrakcji Bukowca wymienić należy pozostałości po cerkwi z parawanową dzwonnicą. Dużym atutem są ścieżki spacerowe wyznakowane na jeden z najbardziej atrakcyjnych szczytów w rejonie Jeziora Solińskiego - Korbanię (894 m), na której stoi wieża widokowa z której rozciąga się panorama Jeziora Solińskiego i Bieszczadów, obok znajduje się schron turystyczny.

Z Bukowca będzie można wyruszyć na szlak spacerowy BUKOWIEC (węzeł szlaków) ? KICZERKA (620 m) ? KORBANIA (894 m) ? BUKOWIEC (węzeł szlaków) [10 km] oraz BUKOWIEC ? KORBANIA (894 m) ? PRZEŁĘCZ HYRCZA [5 km].

Sezon turystyczny na Podkarpaciu oficjalnie otworzył Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który swoje wystąpienie poświęcił możliwościom pozyskania funduszy na działania dla rozwojku turystyki. Minister na briefingu prasowym podkreślił wagę takich działań:

? Bardzo nas cieszy kolejna inicjatywa samorządu województwa podejmowana z lokalnym samorządem, polegająca na wzmocnieniu atrakcyjności turystycznej obszaru Bieszczadów. Takie działania są sensowne i komplementarne do działań, które już prowadzimy w ramach przygotowanego programu dla Bieszczadów. Liczymy też na zaangażowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze turystycznym czy okołoturystycznym. Takie dodatkowe środki przygotowaliśmy w ramach programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia ? z budżetem 200 mln złotych ? powiedział Adam Hamryszczak.

Podczas konferencji zaprezentowano ?Szlak Historycznych Receptur?, w ramach którego została wytyczona nowa trasa turystyczna przebiegająca przez województwo podkarpackie i północną Słowację. Szlak łączy miejsca związane z rzemieślniczym wytwarzaniem produktów regionalnych, takich jak: piwa, wina, naturalne nalewki, miody pitne oraz przekąski i potrawy tradycyjne. Projekt został zrealizowany przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną w partnerstwie ze Słowackim Karpatským Euroregiónem Slovensko-Severskim.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Mi?tekMi?tek

0 0

Cholera jasna, przecież jest ścieżka, nic więcej nie trzeba. Bywam tam często.
Teraz zrobią zapewne jakieś barierki, tabliczki antyedukacyjne itp.

Klasyka gatunku, jest kasa do ropieprzenia z zewnątrz to się wydaje na byle co. 13:54, 22.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co to ma być??co to ma być??

0 0

Z Bukowca na Korbanię jest bardzo fajna ścieżka.
Komu potrzebny szlak?? To może schody jeszcze wybudujcie... 14:07, 22.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnonimAnonim

0 0

Z przedmówcami się zgadzam. Co może tyle kosztować? Proszę redakcję o podanie danych z projektu, co i ile kosztuje? Znowu przysłowiowemu Kowalskiemu trzeba napełnić kieszenie? 15:10, 22.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%