Zamknij

"Bieszczady Pamiętają". Ocalmy od zapomnienia miejsca pamięci

13.52, 23.10.2021 Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe | Facebook
REKLAMA

Ruszyła akcja społeczna "Bieszczady Pamiętają". Jej celem jest ocalenie od zapomnienia bieszczadzkich miejscowości takich jak Beniowa, Ług, Tyskowa, Balnica, Łopienka czy Zawój.

Beniowa, Ług, Tyskowa, Balnica, Łopienka, Zawój – co łączy te miejscowości? To opuszczone wsie położone w Bieszczadach – zaledwie kilka z wielu. Niegdyś tętniące życiem, dziś nawet nie wszystkie mapy o nich wspominają. Oprócz zdziczałych sadów będących niemymi świadkami tragicznych historii, po dawnych mieszkańcach pozostały głównie opuszczone cmentarze, cerkwiska, przydrożne krzyże. Z większości nagrobków deszcz już dawno zmył nazwiska pochowanych tam osób. Mimo, że po wielokroć są mijane przez bieszczadzkich turystów – często pozostają zaniedbane i popadają w niepamięć powoli zarastając lokalną roślinnością. Są dosłownie pochłaniane przez Bieszczady.


CZYTAJ TAKŻE: Nadleśnictwa rywalizowały w turnieju siatkarskim. Kto okazał się najlepszy?


Bieszczady Pamiętają to inicjatywa społeczna mająca na celu ocalenie od zapomnienia bieszczadzkich cmentarzy, cerkwisk, kapliczek i miejsc pamięci. Organizatorzy zachęcają turystów i mieszkańców Bieszczad do odwiedzenia, uporządkowania i zaopiekowania się wybranymi miejscami, a także do zapalenia zniczy aby uczcić pamięć minionych pokoleń.

Chcemy szczególnie zmobilizować do tych działań w okresie symbolicznego miesiąca pamięci o zmarłych

- mówią inicjatorzy akcji.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%