Zamknij

Rządowa pomoc dla niepełnosprawnych z Podkarpacia

15:01, 26.07.2018 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Sposoby uzyskania wsparcia finansowego dla osób niepełnosprawnych województwa podkarpackiego – to przewodni temat rządowych konsultacji budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin, które odbyły się 25 lipca br., w Rzeszowie. W rozmowach z przedstawicielami środowisk pracujących z osobami niepełnosprawnymi  rozmawiała m.in. podsekretarz stanu w MRPiPS Elżbieta Bojanowska.

Podczas spotkania omówione zostały tematy dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin, w szczególności te związane z aktualnym wdrażaniem mapy budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin wraz z jej filarami:

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia, który ma być zasilany z dwóch źródeł: części składki odprowadzanej od wynagrodzeń na Fundusz Pracy, dzięki której szacuje się wzrost środków na pomoc niepełnosprawnym o 650 mln złotych rocznie oraz daniny solidarnościowej, którą co roku będą płacić osoby fizyczne których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł (ok. 87 tys. zł miesięcznie). Po raz pierwszy daninę najbogatsi podatnicy zapłacą od dochodów uzyskanych w 2019 roku. W efekcie do funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych trafi w 2020 roku 1,15 mld zł.

Drugi filar - Pakiet społecznej odpowiedzialności, który przewiduje szereg działań i projektów wspierających osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Do końca listopada br. mają zostać przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne w tym zakresie.

System Dostępność+ jako trzeci filar. Ma on dwa podstawowe wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Drugi bezpośredni - to w praktyce bieżące i planowane inwestycje (budowlane, transportowe, technologiczne) polegające na modernizacji i poprawie infrastruktury, przestrzeni, środków transportu, stron internetowych czy usług, tak aby były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Urząd Wojewódzki Rzeszowa poinformował, że co roku na terenie województwa status osoby niepełnosprawnej, potwierdzony stosownym orzeczeniem zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, uzyskuje około 50 tysięcy osób, w tym 42 tysiące to osoby po 16 roku życia uzyskujące orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz 8 tysięcy – osoby, które nie ukończyły 16 roku życia uzyskujące orzeczenie o niepełnosprawności. W celu pomocy niepełnosprawnym i ich rodzinom na bieżąco w całym województwie prowadzone są programy pomocowe oraz udzielane jest wsparcie zarówno psychiczne, jak również finansowe.

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

 

(K.S)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone