Zamknij

Nielegalny przerzut przez granicę. Zatrzymano 6 osób

09:10, 06.11.2018 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną dystrybucją na terenie Polski, Niemiec i Czech papierosów bez akcyzy. W ciągu pół roku członkowie grupy wprowadzili do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, narażając Skarb Państwa na straty w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych. Funkcjonariusze do sprawy zatrzymali 6 osób (Polaków i Ukraińców) - wszyscy usłyszeli już zarzuty. 

Sprawa miała swój początek w październiku 2017 roku. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki dotarli do informacji, z których wynikało, że w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu działa zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dalszą dystrybucją papierosów, nieposiadających polskich znaków skarbowych akcyzy. Obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby miały osiągać z tego tytułu spore zyski. 

W poniedziałek 22 października 2018 r. funkcjonariusze przeszukali łącznie cztery adresy na terenie województwa podkarpackiego i śląskiego, gdzie przechowywano nielegalne towary. Podczas czynności funkcjonariusze zabezpieczyli mienie ruchome w postaci pojazdu  i środki pieniężne na kwotę około 50 tys. Zł. Zebrane dowody potwierdziły, że osoby te były ze sobą powiązane i tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań, których celem było popełnianie przestępstw skarbowych. 

Działania operacyjne, trwające 18 miesięcy, doprowadziły do rozpracowania tego nielegalnego procederu, ustalenia tożsamości łącznie sześciu osób, w tym czterech ob. Polski, mieszkańców powiatu przemyskiego, jasielskiego i woj. śląskiego (27, 46, 48 i 60 lat),  a także dwóch ob. Ukrainy (40 lat i 42 lat), a także ujawnienia „dziupli”, gdzie przechowywane były papierosy. 

Organizatorem tego nielegalnego procederu był 27-letni mieszkaniec Przemyśla.  On sam lub za pośrednictwem innych osób nabywał na przygranicznych bazarach od obywateli Ukrainy papierosy, przechowywał je i organizował system dystrybucji na terenie Polski, ale również Czech i Niemiec. Pozostali podejrzani brali udział w kupowaniu papierosów, po czym przewozili je do „ dziupli”, gdzie były ukrywane. 

Lider grupy ukrywał papierosy m. in. na posesji w specjalnie skonstruowanej przez siebie skrytce w kanale garażu. Ujawniona skrytka mogła pomieścić nawet 30 tysięcy paczek papierosów.  

Śledztwo wykazało, że w okresie od października 2017 r. do kwietnia grupa wprowadziła do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, powodując uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych. 

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. W dniach 22 - 23 października Prokurator Okręgowy przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wobec lidera – 27-letniego mieszkańca Przemyśla, jak również wobec 60-letniego mieszkańca Medyki, Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. 

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania. 

źr.: BOSG

 

(K.S)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone