Zamknij

Stanowisko Rady Powiatu Sanockiego w sprawie powiększenia Sanoka

08:22, 01.12.2021 . Aktualizacja: 08:33, 01.12.2021
Skomentuj materiały nadesłane materiały nadesłane

Rada Powiatu Sanockiego przyjęła uchwałę wyrażającą stanowisko Rady w sprawie zmian granic jednostek samorządu terytorialnego na terenie powiatu sanockiego. Chodzi o wyłączenie z terenu gminy Sanok Bykowiec, Zabłociec i fragmentu Trepczy i przyłączenie tych miejscowości do miasta Sanok.

Wniosek został zgłoszony przez Klub Radnych Demokraci Ziemi Sanockiej i skierowany jest do Rady Ministrów, która podejmie ostateczną decyzję w sprawie zmiany granic administracyjnych gminy Sanok i Sanoka. Poparło go 12 radnych, sześciu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Poniżej publikujemy pełną treść dokumentu.

"Wyrażamy przekonanie, że prawidłowe wykonywanie zadań publicznych przez samorządy powiatowe i gminne możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy zagwarantowana jest stabilność działania samorządów. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. Wspólnota samorządowa obejmuje prawo jej mieszkańców do zamieszkania na konkretnym terytorium. Dążenia niektórych samorządów do zmiany granic gmin lub powiatów z natury rzeczy mogą odbywać się jedynie z uszczerbkiem terytorialnym i ludnościowym sąsiadujących jednostek samorządowych.

Decyzje w sprawie zmian granic nie mogą być podejmowane na podstawie wysuwanych ad hoc pomysłów, a muszą być odpowiednio przygotowane. Nie mogą w tym zakresie wystarczać wnioski i opinie zainteresowanych samorządów. Standardem powinny stać się dokumenty strategiczne uzasadniające kierunek rozwoju jest oraz analizy ekonomiczne przeprowadzone przez niezależne ośrodki, które wskazywałyby na ile potrzebna dla rozwoju zainteresowanych gmin, jakie skutki spowoduje oraz czy taka zmiana granic nie będzie miała destrukcyjnego wpływu dla bytu ekonomicznego włączanych miejscowości czy też okrajanych gmin.

Gmina Sanok, której dotyka zmiana granic, od prawie trzech dziesięcioleci realizują szereg inwestycji, które mają im zapewnić rozwój. W wielu przypadkach stawiała na rozwój terenów, będących obecnie przedmiotem uchwał Rady Miasta Sanoka. Na terenie tych miejscowości gmina koncentrowała swoje inwestycje, które w dalszej perspektywie miały pozwolić na zrównoważony rozwój całej gminy. Trwające od kilku miesięcy, w okresie pandemii Covid 19, dążenia Miasta Sanoka na przejęcie tych terenów doprowadziły do tego, że w naszej opinii, niemożliwe jest przeprowadzenie rzetelnej i pełnej procedury. Ponadto mieszkańcy ościennych miejscowości, w konsultacjach społecznych zdecydowanie sprzeciwili się chęci włączenia ich w granice miasta Sanoka. Miasto Sanok nie posiada żadnej spójnej wizji, w którym kierunku rozszerzenie miasta jest dla niego optymalne, jakie plany strategiczne mają być realizowane i czemu ma służyć takie działanie. Władze Sanoka nie posiadają pomysłu na to, jakie cele chce osiągnąć miasto ponad samo rozszerzenie i efekt ekonomiczny dla zadłużonego budżetu miast Wytworzone przez władze Sanoka działania nasilają chaos i destabilizację ościennych miejscowości. Zwracamy się z apelem o zachowanie status quo w zakresie granic gmin z terenu powiatu sanockiego."

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Po drodze .....Po drodze .....

0 0

Powiat popełnia błąd .Należy lobbować za przyłączeniem Strachociny do Sanoka - tak jak to po cichu robi jeden gość z powiatu ( chciałby mieszkać w mieście ). Wtedy będzie skutek odwrotny. 19:43, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%