Zamknij

Pokaż dziecku, jak może się bawić

09:28, 02.06.2022 | .

Gdy opieka nad dzieckiem zajmuje nam cały dzień, zaczynamy marzyć o chwili odpoczynku. Tymczasem wiele maluchów oczekuje stałej obecności rodzica nawet podczas zabawy. Wielogodzinne harce na dywanie mogą dorosłych nie tylko zmęczyć, ale także znudzić. Dlatego warto nauczyć dziecko samodzielnej zabawy. Jak to zrobić i czy są zabawki, które wspomagają tę umiejętność?

 

Część mam obawia się, że ucząc dziecko samodzielnej zabawy, kierują się egoistycznymi pobudkami. Niesłusznie. W ten sposób zyskują czas dla siebie, który mogą przeznaczyć na inne aktywności lub po prostu na zasłużony odpoczynek. Aby maluch nauczył się samodzielnej zabawy, trzeba mu pokazać, jak może się bawić. Dziecko będzie początkowo naśladować rodzica, po czym wyzwoli pokłady kreatywności i samo wymyśli scenariusze zabaw. Dlatego skupmy się na obserwacji i nie ingerujmy w jego pomysły. Aby dziecko przyzwyczaiło się do naszych krótkich chwil nieobecności, informujemy je, że zaraz wrócimy i się oddalamy. Z biegiem czasu możemy wydłużać te „chwile”. Oczywiście dziecko nie raz będzie chciało podzielić się z nami dumą z wykonanej budowli z klocków czy innym sukcesem. Ważne, aby maluch potrafił pobawić się sam i by czerpał z tego radość.

Króliczek Alilo – pomocnik rodziców

Małe dzieci bardzo lubią zabawki, z którymi mogą „się zaprzyjaźnić”. Jedną z takich zabawek jest Alilo honey bunny – sympatyczny króliczek. Jest to zabawka, która dzięki swoim różnorodnym funkcjom towarzyszy dzieciom na każdym etapie ich rozwoju. Interaktywny Króliczek Alilo posiada wiele cennych umiejętności. Dzięki nim szybko staje się ulubioną zabawką kilkulatka i przedszkolaka.

Co potrafi króliczek Alilo? Uszy królika emitują delikatne światło, więc może służyć jako lampka nocna. Dzięki funkcjom odtwarzacza MP3 dziecko może słuchać kołysanek i innych piosenek. Króliczek posiada dyktafon, który pozwala na nagranie głosu rodzica lub własnych utworów. Zabawka wspiera również naukę języków obcych i rozpoznaje kolory. Samodzielne zabawa z króliczkiem Alilo to czysta przyjemność. Przy okazji dziecko ma u boku najlepszego przyjaciela, więc nie czuje się wcale samotne.

Tor wyścigowy – długie godziny zabawy

Kolejną naszą propozycją jest tor wyścigowy dla dzieci. Mali miłośnicy czterech kółek zwykle nie mogą się oderwać od tej zabawki. Zabawa w wyścigi samochodowe to najczęściej ulubione zajęcie chłopców. Krótki instruktaż z mamą i tatą jest wystarczający do tego, by zrozumieć zasady panujące na torze. Wieloelementowe tory wyścigowe rozbudzają wyobraźnię maluchów. Nierzadko zabawki zawierają także parkingi, garaże oraz inne pojazdy takie, jak samochody policyjne czy helikoptery. Ciekawą opcją są także tory typu 2 w 1 pozwalające na zabawę kolejką. Na rynku znajdują się zabawki wzbogacone o wyrzutnie, które umożliwiają autom spektakularny start. Wielbicielom prehistorycznych gadów przypadnie do gustu tor wyścigowy, którego trasa wiedzie przez park dinozaurów. Dostępne opcje zabawek sprawiają, że mali miłośnicy dużych prędkości chętnie spędzają czas na zabawie w wyścigi.

Samodzielna zabawa to wprawdzie trudna sztuka, ale dzięki naszej cierpliwości i atrakcyjnym zabawkom dziecko opanuje ją w naturalny sposób.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%