Zamknij

Cichy sprzymierzeniec kierowcy – czyli czyste powietrze w trakcie jazdy

10:49, 19.06.2018 | .
Skomentuj

Najczęstsze pytania dotyczące samochodu, który planujemy kupić, bądź którym chcemy się pochwalić, dotyczą pojemności silnika, ilość koni mechanicznych pod maską, czy poziomu spalania. Zapominamy o wielu istotnych podzespołach i elementach, które choć niewidoczne i nie wpływają na prędkość czy przyspieszenie, to ułatwiają, a często uprzyjemniają nam jazdę. Takich części jest wiele, jednak w tym artykule skupimy się na naszym małym przyjacielu – czujniku jakości powietrza

Co to takiego?

Układ ten najczęściej kryje się pod bardzo wyniosła nazwą Interior Air Quality System, co w prostych słowach oznacza kontrolę jakości tego, czym oddychamy wewnątrz samochodu. Pierwsze skojarzenia przychodzące do głowy, jeśli chodzi o te części samochodowe jest słuszne – instalacja ma za zadanie nie dopuszczać do środka pojazdu spalin ani toksycznych substancji znajdujących się w atmosferze. W jaki sposób chroni nas przed tymi czynnikami? Bardzo prosty. Otóż momentalnie zamyka kanały wentylacyjne, jeśli w trakcie odczytu okaże się, że poziom szkodliwych związków chemicznych przekracza dopuszczalne normy. Jednak nie jest to jedyna funkcja tego „cuda”.

Powiedz mi coś, czego nie wiem o czujnikach

Niedopuszczanie spalin to tylko jedno z zadań naszych małych „czujących” przyjaciół. Element najczęściej nazywany multifiltrem, skutecznie wychwytuje również alergenne pyły kwiatowe oraz inne związki alergenne, które na co dzień wielu z nas uprzykrzają życie. Dzięki temu eliminujemy kichanie, drapanie w gardle, czy ogólne złe samopoczucie z powodu uczulenia – przynajmniej w trakcie jazdy. Kolejną, bardzo istotną funkcją jest usuwanie zapachu. Czujniki eliminują, przede wszystkim przykre zapachy, dzięki czemu kabina pojazdu nie przypomina wonią na przykład pola podczas nawożenia, czy samego środka klubowej palarni. Niebezpieczne dla nas związki ozonu znajdujące się przy gruncie również są wykluczane przez czujniki jakości powietrza. Wszystkie te opcje razem wzięte sprawiają, że dobrej jakości sensor da nam poczucie większego komfortu i bezpieczeństwa, niż własne cztery ściany. Wielogodzinna podróż dzięki temu okazuje się często bardzo przyjemna, a skutki pokonywania wielu setek kilometrów nie są aż tak odczuwalne.

Które zatem to te najlepsze?

Według obiegowej, i zasłużonej opinii, najlepsze produkty, także pod tym względem, ma firma Volvo. Model V70-05 HELLA idealnie nada się do pojazdów z automatycznym sterowaniem klimatycznym. Do takich pojazdów spokojnie polecić można również model Audi A4 00 – HELLA. Obydwie te marki zdobyły już uznanie na polskim rynku i są to pewne wybory przy tego rodzaju zakupach. Niezależnie jednak od modelu wyrobu, zalecamy kupno jedynie w sprawdzonych sklepach i serwisach internetowych. Tu z kolei większość pozytywnych opinii zbiera sklep Leifi, głównie ze względu na duży asortyment i, co ważniejsze, bardzo szybką i sprawną obsługę zamówień.

(.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone