Zamknij

Jak radzić sobie z upałami?

21:14, 25.06.2018 | RED
Skomentuj

Wraz z nadejściem czerwca w Polsce zagościły pierwsze tegoroczne upały. W niektórych miejscach kraju słupek rtęci nierzadko przekraczał 30°C. Choć taka pogoda wiąże się np. z możliwością zażycia odprężającej kąpieli słonecznej lub szansą na uprawianie coraz popularniejszych sportów wodnych, to wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Co grozi nam w czasie upałów i jak zabezpieczyć się przed ich niepożądanym działaniem?

Wpływ upałów na zdrowie i samopoczucie

Ciepłe dni i zbliżające się wielkimi krokami lato zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Niemniej jednak w upały należy uważać. Dlaczego? Nadmierne przebywanie na słońcu może wywołać szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Po pierwsze, są to niezwykle bolesne oparzenia słoneczne. Po drugie, nadmiar opalania może wywołać groźne choroby i schorzenia, z czerniakiem (nowotworem skóry) na czele. Po drugie, osobom spędzającym zbyt dużo czasu na słońcu może grozić udar słoneczny. Objawia się on znużeniem, intensywnym bólem głowy czy poczuciem niepokoju. Udar cieplny może przyczynić się do zawałów serca oraz udaru mózgu. Ponadto, latem wszyscy (a zwłaszcza dzieci i osoby starsze) narażone są na odwodnienie, które w konsekwencji może doprowadzić do wymiotów, gorączki, drgawek i utraty świadomości.

Radzenie sobie z upałami

Aby uniknąć przykrych następstw wysokich temperatur trzeba odpowiednio się zabezpieczyć. Przede wszystkim należy zadbać o swój organizm. Na pewno trzeba unikać ostrego słońca, a przed wyjściem na świeże powietrze pokryć skórę kremem z wysokim filtrem. Kluczowe znaczenie będzie miał też dobór garderoby. Należy unikać ubrań wykonanych z ciężkich i nieprzepuszczalnych materiałów. Wskazane są  szorty, spódnice, sukienki, bluzki i tuniki z bawełny oraz lnu. Przydadzą się też słomkowe kapelusze, a także okulary przeciwsłoneczne. Nie można również zapomnieć o regularnym nawadnianiu – trzeba pić co najmniej 2-3 litry wody dziennie (np. z dodatkiem orzeźwiającej mięty) i jeść posiłki bogate w zawierające ją warzywa i owoce.

Gadżety przydatne latem

Na szczęście od kilku lat coraz częściej można spotkać w sklepach gadżety pomagające w czasie upałów. Największą popularnością cieszą się oczywiście wentylatory i klimatyzatory, które można kupić m.in. w https://zasmakujradosci.pl. Nie kosztują dużo – te mniejsze, podłogowe można kupić już za ok. 50 zł – a przydadzą się w każdym domu. Podobnie jak rolety odbijające promienie słoneczne. W żadnej kuchni nie powinno zabraknąć też dzbanków z możliwością umieszczenia w nich wkładów chłodzących. Zainteresowaniem cieszą się też gadżety ochładzające takie jak wiatraczki ładowane na USB, akrylowe kostki do napojów i chłodzące skarpety.

(RED)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone