Zamknij

Jak dbać o kwiaty balkonowe?

11:14, 25.07.2018 | K.S
Skomentuj

Wszyscy marzymy o tym, aby przez całe lato nasze balkony zdobiły kaskady kwitnących kwiatów. Uzyskanie takiego efektu wbrew pozorom nie jest trudne, wystarczy regularnie podlewać wszystkie rośliny, systematycznie je zasilać i oczyszczać z zeschłych kwiatów. Jak robić to prawidłowo?

Podlewanie

Latem na balkonie panują dosyć trudne warunki. Rośliny umieszczamy zazwyczaj w miejscach osłoniętych, dobrze nasłonecznionych, a nagrzane ściany budynków dodatkowo podnoszą temperaturę. Podczas upałów konieczne może być zatem nawet dwukrotne w ciągu dnia podlewanie kwiatów balkonowych. Najlepiej robić to rano lub wieczorem. Nie nawadniamy jednak nigdy w momencie, kiedy temperatura jest najwyższa, czyli w godzinach popołudniowych. Woda wyparowuje bowiem wówczas bardzo szybko, a zroszone nią liście mogą zostać porażane przez słońce. Liści nie należy moczyć także podczas wieczornego podlewania, ponieważ sprzyja to rozwojowi grzybów i pleśni.

Nawożenie

Intensywnie rosnące i kwitnące rośliny szybko zużywają składniki pokarmowe zawarte w ziemi, tym bardziej że pojemniki, w których rosną, zazwyczaj nie są zbyt duże. Przez cały sezon należy je zatem systematycznie dokarmiać, aby mogły wytwarzać dużo okazałych kwiatów. Najlepsze i najszybsze efekty dają preparaty stanowiące dodatek do wody do podlewania. Jeśli jednak podłoże jest przesuszone, należy najpierw nawodnić je czystą wodą a dopiero później podać dawkę nawozu.  Najlepiej wybierać takie dedykowane poszczególnym grupom roślin, będziemy mieć wówczas pewność, że dostarczamy naszym kwiatom wszystkiego, czego potrzebują. Pamiętajmy przy tym, że skutki przenawożenia mogą być równie katastrofalne, jak i niedobór składników odżywczych, dlatego zawsze przestrzegajmy dawek określonych przez producenta na opakowaniu.

Oczyszczanie

Przekwitłe kwiaty nie wyglądają zbyt dekoracyjne, dlatego należy je systematycznie usuwać. Powinniśmy to robić także dlatego, że roślina nie traci wówczas energii na wytwarzanie nasion, dzięki temu tworzy więcej nowych pąków i bujniej kwitnie. Pamiętać przy tym należy, aby usuwać zwiędłe kwiaty także z podłoża, ponieważ mogą powodować rozwój pleśni i grzybów. Jeśli interesujesz się uprawą kwiatów z nasiona to koniecznie zajrzyj tutaj: https://sklep-nasiona.pl/kwiaty/ Specjaliści z tego sklepu odpowiedzą na każdego pytanie z zakresu uprawy kwiatów.

(K.S)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone