Zamknij

Ceny doniczek produkcyjnych – od czego zależą?

14:10, 07.08.2018 | G.B
Skomentuj

Doniczki produkcyjne to dla niektórych roślin pierwsze schronienie i miejsce rozwoju. Zaszczepki, a czasem nasiona, trafiają właśnie do tej niezbyt dużej ilości ziemi, jaka trafiła do pojemnika, który zwykliśmy nazywać właśnie doniczką. Doniczki występują w przeróżnych postaciach – a każda z tych form odpowiada innym potrzebom, jakie może mieć konkretny roślinny okaz.

Ceny doniczek produkcyjnych rzecz względna

Doniczki produkcyjne zazwyczaj przedstawiają sobą dosyć niską wartość pieniężną – ponieważ są sporządzone z tworzyw sztucznych – tanich, bo produkowanych na masową skalę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie każda doniczka tego typu będzie stworzona właśnie z syntetyku – bo tego rodzaju produkt nie mógłby być z powodzeniem wykorzystywany w szklarni – gdzie temperatura powietrza i jest tak wysoka, że nieprzepuszczające niczego tworzywo sztuczne doprowadziłoby do przegrzania korzeni znajdujących się w doniczce. A to nie skończyłoby się dobrze dla rośliny.

Inna kwestia, mająca niewątpliwie wpływ na cenę danego rodzaju doniczki, to jej wielkość. Wielkość, która zwykle wiąże się i z kształtem. Tu ogólna zasada jest taka, że dna i górne krawędzie doniczek są uformowane według konkretnych kształtów geometrycznych. Te parametry wyznaczają szczegółowe właściwości, jakie będzie miał dany pojemnik – i dopiero mając na myśli konkretny okaz, można wskazać optymalny kształt doniczki.

Ogólna zasada jest taka, by podarować bryle korzeniowej wystarczającą ilość miejsca do rozwoju. Istnieje szereg doniczek klasycznych: za podstawę mogą mieć:

  • koła,
  • kwadraty.
  • prostokąty,

a ich ścianki mogą mniej lub bardziej zdecydowanie rozszerzać się ku górze. Istnieją też szczególne typy doniczek: na przykład wąskie i wydłużone, przeznaczone do pielęgnowania róż.

Ceny doniczek produkcyjnych wahają się także zależnie od tego, jaka jest sytuacja na samym rynku zbytu. Cena detaliczna za pojedynczy egzemplarz może być różna, w zależności od konkurencji, jak panuje w danej przestrzeni dokonywania transakcji. Niekiedy ceny za pojedyncze doniczki spadają, kiedy pośrednik decyduje się sprzedawać je hurtowo, w mniejszych lub większych ilościach. A nie należy też zapominać o tym, że podobnie jak wszędzie, sprzedawca może czasem zachęcać do zakupu, na określony czas obniżając ceny doniczek.

(G.B)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone