Zamknij

Jak dobierać skarpety? Poradnik gentlemana

12:26, 04.09.2018 | G.B
Skomentuj

Skarpety są dość niedocenianym elementem ubioru. Zwracamy niewielką uwagę na ich dobór, jednak mają one zasadnicze znaczenie dla naszych codziennych stylizacji. Skarpety służą ponadto dla ogólnego komfortu, chronią nasze stopy przed otarciami, ale i odprowadzają pot. Jak nosić skarpety do codziennych stylizacji? O tym w dalszej części tego artykułu.

Wspólne zasady dotyczące skarpet

Skarpetki powinny pasować do spodni

Mężczyzna nie może popełnić błędu, ponieważ chodzi o stworzenie jednolitego wyglądu bez zbędnego kontrastu kolorów. Gdy człowiek ma poczucie własnego stylu, powinien czuć się swobodnie łamiąc tę zasadę. Dzięki temu może wprowadzić do swojej garderoby szeroką gamę skarpetek ze wzorem, a może nawet nakładać modele żywe i kolorowe. Stylizacja mężczyzny powinna być dopasowana pod dobór skarpetek, szal, krawat, muszkę czy pod buty. Tradycja harmonizacji butów, skarpet i odzieży na szyję ma 100-letnią historię, a skarpety mogą pomóc w ożywieniu nudnego, formalnego stroju.

Skarpetki do kostek idealne do garnituru

Zasada ta opiera się na przekonaniu, że dżentelmen nie powinien niechcący wystawiać gołej nogi. Archaiczny stereotyp, ale nadal ma wpływ na to, jak błysk białej owłosionej skóry w ciemnym garniturze może rozpraszać uwagę. Tego stanowczo nie powinno się dopuszczać.

W praktyce zasada ta jest trudna do zniesienia, ponieważ większość producentów skarpet nie robi skarpet, które wznoszą się w pobliżu kolan. Dodatkowy materiał zwiększa koszt skarpety o 25% lub więcej, a większość producentów konkuruje cenowo. Jeśli chodzi o dobrą jakość, szeroki wybór skarpet damskich i męskich znajdziemy w SuperSklep.pl. 

Skarpetki jako dopełnienie ubioru

Jeśli masz na sobie czarny krawat, wybierz wysokiej jakości, lekką skarpetę do kolan o błyszczącym wyglądzie. Jeśli masz na sobie sportową kurtkę i szare flanelowe spodnie, skarpetki z grubej wełny sprawdzą się idealnie. Dżinsy, ładna koszula i skórzane obuwie wymagają ciemnej skarpetki, która po prostu ściąga razem buty i dżinsy. Wycieczka na siłownię? Tam nosisz tylko białe skarpetki.

Rodzaje skarpet

Skarpety sportowe są to zazwyczaj proste, lekkie bawełniane skarpety, które sprawdzą się dla profesjonalnych biegaczy czy narciarzy, ponieważ cechują się skutecznym odprowadzaniem potu i wilgoci. Skarpety te podnoszą komfort i mogą w ekstremalnym przypadku pomóc miłośnikom sportów zimowych unikać odmrożenia.

Skarpetki stopki jest to rodzaj stworzony idealnie pod szorty oraz inne krótkie spodenki, cechują się odsłoniętą kostką, ponieważ, zapobiegają otarciom stopy czy pęcherzom. Nosząc ten rodzaj skarpetek, nie powinny wystawać z poza buta - powinny być niewidoczne.

Dress Socks - Przeznaczone do noszenia w męskim garniturze lub codziennej odzieży. Są dostępne w szerokiej gamie materiałów i większość przypadków są to ciemne kolory, takie jak czarny, szary, zielony butelkowy, brązowy i bordowy. Jaśniejsze odcienie, działają z lżejszą odzieżą. Jeśli chodzi o wzory, najbardziej tradycyjnym są klasyczne romby. Bardziej nowoczesne "przyciągające uwagę" kolory i odcienie stają się coraz bardziej popularne i są dostępne w internetowych sklepach dla mężczyzn.

?

Wybór włókien skarpetkowych

Wełna - Najwcześniejsze wyroby stosowane w produkcji skarpet były przędzone z wełny. Dziś skarpetki z wełny trudno znaleźć w sklepach, a ich cena czyni je luksusem dla osób przyzwyczajonych do płacenia groszy za parę. Często są mieszane z włóknami syntetycznymi w celu zwiększenia pożądanych właściwości, takich jak wytrzymałość i odporność na ścieranie, wełniane skarpety są świetne dla turystów, ponieważ pochłaniają wilgoć ze skóry i uwalniają ją poza skarpetę. Ponadto wełna ma niezrównane właściwości izolacyjne i utrzymuje stopy w cieple w chłodne dni i chłodzi w wysokich temperaturach.

Bawełna - najbardziej rozpowszechniony materiał na skarpety, włókno bawełniane jest tanie i trwałe. Po zmieszaniu z innymi włóknami sztucznymi może utrzymać swój kształt i dopasować się do stopy, zapewniając doskonałe dopasowanie. Właściwości bawełnianych skarpet są absorpcyjne i izolacyjne jednakże nie są równe wełnie, łatwość konserwacji i ogólna wydajność sprawiają, że jest to wybór dla większości.

Kaszmir i jedwab - luksusowa mieszanka taka jak ta wygląda idealnie w połączeniu z eleganckim wełnianym garniturem. Lżejsze niż wełna, zapewniają podobne korzyści przy mniejszej masie.

Inne włókna, które zwykle miesza się z powyższym, obejmują nylon, akryl, olefiny, spandex, len, bambus, kaszmir i moher. Celem tych mieszanek jest uzyskanie pożądanych właściwości w odczuciu, wydajności, trwałości i elastyczności.

Skarpety nie są pierwszą rzeczą w naszej szafie, o której myślimy; są one jednak ważną częścią męskiej odzieży. Podobnie jak słabe ogniwo w łańcuchu, skarpetki niskiej jakości dopasowane do garnituru i butów wysokiej jakości mogą osłabić siłę całej prezentacji. Dzięki nim stopy czują się przyjemnie i wygodnie, niezależnie od tego, czy wchodzisz do sali konferencyjnej, czy wędrujesz w góry. Zrozum swoje potrzeby, pracuj w ramach swojego budżetu i bądź przygotowany na to, co życie rzuca Ci pod nogi.

(G.B)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone