Zamknij

Zamknięcie działalności w trakcie roku podatkowego a obowiązki płatnika

09:03, 23.10.2018 | K.S
Skomentuj

Może się zdarzyć, że zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prawne, zakończą prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego. Jakie konsekwencje w zakresie podatku dochodowego z  tytułu zatrudnianych pracowników niesie za sobą taka sytuacja?

Zacząć należy od tego, że w przypadku zatrudnienia pracowników w firmie, to właśnie ona pełni rolę płatnika podatku dochodowego. Bez znaczenia jest tutaj forma zatrudnienia – sytuacja wygląda identycznie w przypadku  umów o pracę, umów zlecenie czy umów o dzieło.

Sam fakt zakończenia działalności nie ma wpływu na obowiązek obliczenia i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy od pracowników do 20-ego danego miesiąca. W zakresie właściwości urzędów skarbowych, osoby fizyczne dokonują wpłaty ze względu na swoje miejsce zamieszkania, zaś osoby prawne ze względu na adres siedziby firmy.

W zakresie obowiązku złożenia deklaracji rocznych, w normalnym wypadku, deklaracje PIT-4R składa się do końca stycznia za rok poprzedni (np. za 2018 rok termin złożenia zeznania to 31 stycznia 2019 roku), zaś deklaracje PIT-11 składa się do końca lutego za rok poprzedni (za 2018 rok termin to 28 lutego 2019 roku). Nie mniej zakończenie działalności w trakcie roku, powoduje, iż ww. terminy ulegają zmianie.  Płatnik podatku zobowiązany jest do przekazania w formie elektronicznej do właściwego urzędu skarbowego:

deklaracji PIT-4R do dnia zaprzestania działalności gospodarczej (w rzeczywistości termin ten może być trudny do wykonania np. ze względu na brak wiedzy nt. wysokości wynagrodzeń np. za część miesiąca).

Deklaracji PIT-11 do końca następnego lutego następnego roku. Jednak w tym wypadku istnieje jeden wyjątek – jeżeli były pracownik zwróci się do pracodawcy z wnioskiem o wcześniejsze wydanie takiego dokumentu, to ma on obowiązek wysłać pracownikowi w przeciągu 14 dni.

Niestety Ministerstwo Finansów nie planuje w najbliższym czasie zmian w tym zakresie. Jak widać, ciągle przepisy podatkowe w Polsce są zawiłe i dla zwykłego śmiertelnika skomplikowane. Jeżeli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do wizyty na naszej stronie http://efekta.waw.pl/, gdzie dowiesz się znacznie więcej na temat bieżących zmian podatkowych.

(K.S)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone