Zamknij

6 sposobów, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy

10:14, 23.10.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 10:15, 23.10.2018

Rynek pracy jest bardzo wymagający. Wymusza ciągłe podejmowanie kroków ku zdobywaniu nowych kompetencji zawodowych w myśl zasady, że kto stoi w miejscu, ten się cofa. Każdy, kto ma z nim choć trochę wspólnego świetnie zdaje sobie sprawę z potrzeby ciągłego rozwoju. Poniższe wskazówki mogą okazać się dość oczywiste, jednak należą do niezwykle ważnych i trzeba je powtarzać.

Wykształcenie wyższe

Dziś studiować może praktycznie każdy, co nie znaczy, że edukacja nie ma już sensu – przeczą temu badania. Uczelnie prześcigają się w prezentowaniu w swojej ofercie coraz bardziej wymyślnych kierunków studiów i trzeba nie lada rozeznania, by wybrać ten, który pozytywnie wpłynie na dalszą przyszłość. Informatyka, inżynierie, finanse, prawo, medycyna – o tych branżach mówi się często w kontekście dużego zapotrzebowania na pracowników. Można w nich zarobić nawet 5500 netto. Aczkolwiek również humaniści wbrew stereotypowi nie są bez szans.

Dodatkowe kursy i szkolenia

Tych nigdy dość. Często organizują je tak firmy, jak i uczelnie wyższe, ważne, żeby nie przegapić tych najciekawszych. Dziś wyższe wykształcenie jest czynnikiem koniecznym, ale nie wystarczającym, aby mieć świetną pracę, dlatego należy wiele czasu poświęcić na dokształcanie się. Pracodawcy bardzo przychylnie patrzą na ten punkt w CV.

Języki obce

Bez nich funkcjonowanie już nie tylko w pracy, ale i ogólnie w życiu jest praktycznie niemożliwe. Coraz więcej polskich firm, zwłaszcza korporacji współpracuje z zagranicą i niewątpliwie znajomość co najmniej jednego języka obcego znacząco podnosi naszą wartość w oczach przełożonych. Dziś mile widziane są języki rzadkie jak skandynawskie czy nawet orientalne. Warto kształcić się w ich obrębie jak najwięcej.

Poradnictwo zawodowe

Co dwie głowy, to nie jedna, zwłaszcza jeśli któraś z nich należy do specjalisty od znajomości rynku pracy, a nam zależy na jak najlepszym zagospodarowaniu swojego potencjału. Doradca zawodowy może wskazać takie branże, takie zawody i takie stanowiska pracy, na które w życiu byśmy sami nie wpadli. Zrobi nam wywiad i testy psychologiczne, a wszystko po to, by pomóc w znalezieniu wymarzonej profesji.

Samokształcenie

Powyżej było wspomniane, że wyższe wykształcenie nie jest już wystarczające i trzeba chodzić na kursy i szkolenia dokształcające? To prawda, jednak niepełna, bowiem równie ważna jest idea edukowania się na własną rękę. Czy to chodzi o podstawy ekonomii, czy nowy język obcy, czy metody radzenia sobie ze stresem – wszystko może pomóc w wyrobieniu sobie lepszej pozycji w świecie pracowników i pracodawców.

Nawiązywanie kontaktów

Zwłaszcza poleca się wykorzystywanie w tym celu portalów społecznościowych takich jak GoldenLine czy LinkedIn, aczkolwiek tak naprawdę każde miejsce skupiające osoby aspirujące do świetnych stanowisk pracy jest dobre. Badania mówią, że to właśnie sieć społeczna najbardziej wpływa na otrzymanie atrakcyjnego zatrudnienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%