Zamknij

Bezpieczeństwo w sportach walki – jak chronić ciało podczas treningu?

20:59, 30.10.2018 | RED
Skomentuj

Wbrew pozorom sporty walki nie muszą być wysoce kontuzjogenne. Rozsądek, a także wykorzystanie odpowiedniego sprzętu i ochraniaczy to najlepszy sposób na to, by zabezpieczyć się przed przykrymi i bolesnymi urazami oraz obrażeniami. Dowiedz się, jak się chronić, by Twoje treningi były bezpieczne.

Zabezpieczenie szczęki

Niezależnie od rodzaju uprawianej dyscypliny walki (boks, kickboxing, MMA, judo, Muay Thai itp.) do najważniejszych obszarów ciała zawodnika wymagających ochrony należy szczęka. Do wybicia zębów może dojść nawet podczas niewinnego treningu, dlatego ochraniacz szczęki to podstawa, o którą powinien zadbać każdy zawodnik. Do wyboru masz kilka rodzajów produktów – ochraniacze pojedyncze (tylko na górną szczękę) i podwójne, jednowarstwowe i wielowarstwowe.

Najpopularniejsze są modele boil and bite – należy je rozgrzać w gorącej wodzie i zagryźć, dzięki czemu dopasują się do kształtu zębów zawodnika. Warto postawić na model z systemem odprowadzania śliny i przepływu powietrza – będzie on bardziej komfortowy przy długotrwałym użytkowaniu. Najważniejsze, by chronić zęby i szczękę przy każdym wyjściu na ring. Zakup ochraniaczy na zęby z Fightershop.pl to niewielki wydatek, który pozwoli uniknąć niezwykle bolesnych i kosztownych w leczeniu uszkodzeń ciała. Doświadczeni zawodnicy potrzebujący najwyższego stopnia ochrony mogą też zdecydować się na wykonanie indywidualnego modelu ochraniacza u protetyka – taka perfekcyjnie dopasowana do szczęki ochrona to jednak konieczność wydania kilku tysięcy złotych.

Ochrona głowy

Wszelkie urazy głowy należą do najniebezpieczniejszych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku młodych zawodników, u których konsekwencje uderzenia w głowę mogłyby być jeszcze poważniejsze. Dlatego każdy trening sportów walki wymaga noszenia specjalnego kasku. Na rynku dostępne są modele różniące się przede wszystkim budową – możesz zdecydować się na model z odkrytą twarzą lub taki, który chroni również jej elementy. Warto jednak pamiętać, że bardziej zabudowane kaski ograniczają widoczność i mogą powodować spory dyskomfort podczas intensywnego wysiłku, natomiast te odkryte pozwalają wypracować odruch osłaniania twarzy, co wpływa na zwiększone bezpieczeństwo oraz skuteczność podczas walki. Większość kasków bokserskich wykonanych jest ze skóry lub skóropodobnego tworzywa i wypełnionych specjalną amortyzującą uderzenia pianką. Dzięki temu są zarówno bezpieczne, jak i komfortowe – pod warunkiem dobrania modelu oraz rozmiaru dopasowanych do indywidualnych potrzeb zawodnika.

Zabezpieczenie krocza

Szczególnie w sportach, w których do stosowanych elementów walki należą różnego rodzaju kopnięcia odpowiedni suspensor, czyli ochraniacz krocza, to kolejny obowiązkowy element wyposażenia zawodnika. Nawet przypadkowe uderzenie w tym obszarze może skutkować nie tylko ogromnym bólem, ale też poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Suspensory występują w wersji męskiej i damskiej, a każda oferuje rozwiązania dopasowane do anatomii danej płci. Na rynku dostępne są produkty o różnej budowie i wykonane z rozmaitych materiałów, dzięki czemu każdy może wybrać zgodnie ze swoimi potrzebami i komfortem.

Inne ochraniacze, w które warto się wyposażyć

Poza najważniejszymi elementami ekwipunku wojownika, jakimi są ochraniacz na zęby, kask i suspensor, warto zainteresować się również innymi ochraniaczami, które zwiększą bezpieczeństwo Twoich treningów. Dla sportów wykorzystujących kopnięcia kluczowa będzie ochrona goleni i górnej części stopy. Podczas każdego treningu ciosów są też potrzebne tzw. owijki, czyli bandaże bokserskie, które ochraniają dłonie. Może też przydać się pas trenerski stosowany przy doskonaleniu techniki oraz wypracowywaniu siły uderzenia.

(RED)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone