Zamknij

Aranżacja wnętrz - styl Hampton kontra styl loftowy

11:22, 05.12.2018 RED Aktualizacja: 11:22, 05.12.2018

Dwa różne style, dwa sposoby aranżacji wnętrz. Obydwa równie popularne i spotykane zarówno w katalogach i stronach internetowych o dekoracji i aranżacji wnętrz, jak również w mieszkaniach ulubionych bohaterów filmowych. Obydwa przywędrowały do nas zza wielkiej wody i na dobre się zadomowiły. Jeden jest połączeniem luksusu z atmosferą domu na plaży, drugi to industrialne, przestronne wnętrza, niczym stare fabryki.

STYL HAMPTON

Styl Hampton wywodzi się z nadmorskich miasteczek na Long Island w USA – East Hampton i Southampton – tam chętnie wypoczywają bogaci mieszkańcy Manhattanu. Stąd we wnętrzach utrzymanych w takiej stylistyce można wyczuć dozę luksusu, którym niewątpliwie lubią otaczać się nowojorczycy. Jednak przepych dużego miasta sam w sobie niekoniecznie idealnie współgrałby z naturalnym nadmorskim otoczeniem. Stąd połączenie klasycznych elementów aranżacji wnętrz ze współczesnymi. Obok francuskich krzeseł, foteli czy stołów często stawia się wygodne kanapy.

Kolorystyka dominująca w takich wnętrzach to barwy natury – beże, różne odcienie szarości, błękity. Wszystkie te kolory wzięły się z pierwotnej inspiracji tym, co znajdowało się za oknami apartamentów na Long Island. Warto też dodać, że styl Hampton towarzyszył bohaterom filmu „Lepiej późno niż później”. Główna bohaterka grana przez Diane Keaton mieszka w domu zaaranżowanym właśnie w tym stylu.

STYL LOFTOWY

Opozycja dla stylu Hampton to aranżacja wnętrz w stylu loftowy. Wywodzi się on z dzielnicy Soho na Manhattanie. Tam niezależni artyści zajmowali opuszczone fabryki, warsztaty czy magazyny i aranżowali je na mieszkania i pracownie. Dziś mieszkanie w stylu loftowym świadczy o znajomości światowych trendów. Mimo swojego pozornego chłodu i industrialnego charakteru ma wielu zwolenników.

Cechami charakterystycznymi tego stylu są przestronne wnętrza, często bardzo wysokie. Wtedy nierzadko buduje się antresole, na których urządzić można np. aneks sypialny. Styl loftowy nie ukrywa kabli, rur czy instalacji – stanowią one część wystroju wnętrza. Dodatkowo eksponuje się elementy konstrukcyjne budynku, jak na przykład filary, belki stropowe itp.

Jeśli jednak nie dysponujemy wysokim na 5m wnętrzem, wszystkie instalacje i rury mamy pochowane w ścianach, a nadal zależy nam na uzyskaniu stylu loftowego, powinniśmy oprzeć się na materiałach i wystroju. Charakterystycznymi są ściany z betonu lub surowej cegły, dużo jest elementów ze stali i szkła. Aby nieco przełamać chłód i surowość takich materiałów, podłogi wykonuje się z naturalnego drewna.

Aranżacja wnętrz w stylu loftowym jest oszczędna. Meble przybierają designerskie formy, często stając się dziełem sztuki samym w sobie. Rezygnujemy z zasłon i innych tkanin, a także chowamy dekoracyjne drobiazgi. Jednym ze słynniejszych loftów, który zagrał w filmie to mieszkanie na Brooklynie jednego z bohaterów serialu Gossip Girl. Jego surowość przełamana jest dywanami, miękkimi fotelami i dużą ilością książek.

?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%