Zamknij

Spodnie narciarskie - to nie tylko kwestia mody!

15:03, 06.12.2018 | materiały partnera

Najwyższy już czas, żeby przygotować się do wyjazdu na stok narciarski. Okres świąteczno-sylwestrowy to czas największej aktywności w górskich ośrodkach wypoczynkowych. Jeśli nie zdążyliśmy jeszcze zaopatrzyć się w sprzęt narciarski, teraz jest na to najlepszy moment, gdyż później będzie on już w sklepach coraz bardziej przebrany i znacznie trudniej będzie nam dobrać coś, co będzie odpowiadało naszym potrzebom, a przecież właściwie dopasowane do naszych umiejętności narty i buty narciarskie są warunkiem udanych zjazdów. Nie możemy też zapominać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników stoku, dlatego też powinniśmy pamiętać o zabraniu ze sobą kasku, gogli, ochraniaczy a także nie zapominać o tzw. dekalogu narciarza.

Powinniśmy też zadbać o to, aby nie było nam zimno. Ma to związek zarówno z naszym komfortem na stoku, jak i z bezpieczeństwem, gdyż przez wyziębienie możemy nabawić się poważnej choroby.

Aby dobrze zabezpieczyć się przed chłodem, warto zastosować dobrze znaną zasadę ubioru “na cebulkę”. Będzie to lepsze rozwiązanie niż gruba kurtka i gruba bluza z tego względu, że najlepszym izolatorem jest powietrze, które gromadzi się między kolejnymi warstwami ubrania. Poza tym kolejne warstwy trudniej jest przepocić niż jeden gruby materiał. Najlepiej, żeby tymi kolejnymi warstwami była różnej grubości bielizna termoaktywna. Zaletą cienkiej bielizny termoaktywnej jest to, że potrafi niezwykle szybko odprowadzić pot na zewnątrz tkaniny, przez co unikniemy sytuacji, w której będziemy mieli tuż przy powierzchni ciała mokrą warstwę materiału - a ta jest najniebezpieczniejszym zjawiskiem jeśli chodzi o ryzyko wyziębienia organizmu. Kolejne warstwy coraz grubszej bielizny termoaktywnej również będą miały podobne właściwości, a jednocześnie będą nas ogrzewać.

Kluczową sprawą w zapewnieniu sobie dobrego “ogrzewania” na stoku jest też ubranie się w dobrej jakości kurtkę i spodnie narciarskie. Przez określenie “dobrej jakości” rozumiemy tu kurtkę i spodnie wyposażone w odpowiednią membranę, ze ściągaczami w miejscach, które najbardziej narażone są na wdzierający się mroźny wiatr - czyli dół rękawów, szyja, dół tułowia i kostki - a także składająca się z wielu warstw materiału o dobrych właściwościach izolujących. Membrana w odzieży narciarskiej pełni funkcję z jednej strony, ochrony przed wodą próbującą się dostać do naszych spodnich ubrań z powierzchni kurtki lub spodni, a z drugiej strony pozwoli naszej skórze oddychać i odprowadzać pot na zewnątrz. Znów - warto, aby pod kurtką była odzież termoaktywna, bo inaczej ta cyrkulacja będzie znacznie mniej dynamiczna. Spory wybór wysokiej jakości odzieży narciarskiej znajdziemy na https://www.snowshop.pl/spodnie-narciarskie.

I na koniec, dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą na stok czegoś ciepłego. Termos z herbatą, najlepiej z dodatkiem odrobiny miodu i goździków, na pewno nie będzie na pewno w plecaku mocno ciążył, a podczas długotrwałej zabawy na stoku możliwość napicia się czegoś ciepłego jest bardzo przyjemna.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone