Zamknij

Panele podłogowe, wykładzina, a może parkiet? Czym najlepiej wyłożyć swoją podłogę?

14:28, 07.02.2019 | RED

Decyzja, jakim materiałem wyłożyć podłogę w kuchni czy łazience raczej nie stanowi dla nikogo problemu – w ponad 90% przypadków podłogę tych pomieszczeń zdobią płytki lub kafelki. Jest to rozwiązanie podyktowane względami praktycznymi.

Gotowanie w kuchni może prowadzić do powstawania licznych plam, zaś łazienkę łatwo zalać – woda nie wsiąknie w płytki łazienkowe, a kafelki w kuchni łatwo wyczyścić. Gdy jednak przychodzi do wykańczania innych pomieszczeń sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Czy w salonie sprawdzi się drewniany parkiet lub popularne panele podłogowe? W poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Panele podłogowe – najbardziej ekonomiczne rozwiązanie

Za wyłożeniem salonu panelami podłogowymi przemawia przede wszystkim ich cena – jest to jeden z najtańszych sposobów na urządzenie wnętrza pokoju dziennego. Tanie panele podłogowe to oszczędność nie tylko na samym materiale, ale również na robociźnie – sam proces montażu nowoczesnych paneli podłogowych jest na tyle prosty, że wiele osób decyduje się położyć je samodzielnie, a tym samym uniknąć kosztów wynajmowania specjalistycznej ekipy remontowej. By tego dokonać nie potrzebujemy profesjonalnych narzędzi, a jedynie odrobiny smykałki do majsterkowania i umiejętności manualnych.

?

Parkiet – droga elegancja

O ile panuje powszechne przekonanie, że płytki swym minimalizmem i fakturą ochładzają wnętrza, tak nie wszyscy pamiętają, że odpowiednia wykładzina może je ocieplić (to rozwiązanie poleca się przede wszystkim do pokojów dziecięcych). Ciekawą, ale i o wiele droższą alternatywą dla paneli podłogowych może okazać się parkiet drewniany. Jego elegancka naturalność potrafi zachwycić, podobnie jak zdolność do „reanimacji” – zniszczony parkiet może być wielokrotnie cyklinowany (co zapewni mu „nowe życie” i świeży wygląd). Jest to niestety drogie rozwiązanie, a sam materiał jest podatny na czynniki takie jak wilgoć i temperatura.

Czy istnieje podłoga idealna?

Wybierając podłogę należy zwrócić uwagę na warunki panujące w danym pomieszczeniu, m.in. poziom wilgoci czy rodzaj ogrzewania. Każdy marzy o podłodze, którą łatwo będzie czyścić, trudno zarysować i obić, podłodze, która wytrzyma w idealnym stanie wiele lat, a w dodatku będzie śmiesznie tania. W życiu trzeba iść na kompromisy, dlatego ciężko będzie spełnić wszystkie te warunki – niezniszczalne podłogi za garść dolarów prawdopodobnie nie istnieją. Nie znaczy to jednak, że nie można próbować znaleźć najbardziej optymalnego rozwiązania.

(RED)
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone