Zamknij

Kończy się ważność OC - co teraz?

05:02, 05.03.2019 RED Aktualizacja: 05:03, 05.03.2019

Ważność Twojej polisy dobiega końca? W takim razie czeka Cię ważny wybór związany z wykupieniem nowego lub przedłużeniem obecnego ubezpieczenia. O czym pamiętać? Na co zwracać uwagę? Czego unikać? Zapoznaj się z mini poradnikiem i podejmij najkorzystniejszą decyzję!

Nie przedłużaj automatycznie

Zaufanie w ciemno obecnemu towarzystwu, w którym się wykupiło polisę, to niekoniecznie korzystna decyzja. Fakt, że 12 miesięcy temu oferta firmy X była najlepsza, bynajmniej nie oznacza bowiem, że cały czas taka jest. Co więcej, jest wielce prawdopodobne, że sytuacja na rynku wyglądała zupełnie inaczej, a Twoje obecne towarzystwo wcale nie ma dla Ciebie najlepszego, czyli w praktyce najtańszego OC. Jak w takim razie postąpić?

Porównuj oferty i wybieraj najtaniej

Żeby mieć pewność, że dana oferta jest rzeczywiście najkorzystniejsza, musisz porównać ją z cenami innych polis dostępnych na rynku. Porównanie można wykonać samemu przez Internet, używając takich narzędzi jak chociażby najtaniejuagenta.pl, a także przy wsparciu agenta ubezpieczeniowego, który dysponuje ofertami wielu firm. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, prawdopodobnie osiągniesz założony cel i znajdziesz dla siebie najlepszą polisę.

Kupno przez Internet

Postanowiłeś, że chcesz oszczędzić czas i wygodnie, w zaciszu własnego domu, nie wstając sprzed ekranu monitora, porównać oferty OC przez Internet, a następnie tą samą drogą kupić nową polisę lub przedłużyć obecną. To jak najbardziej rozsądne i korzystne rozwiązanie, jednak pamiętaj, że kupno polisy przez Internet w innym towarzystwie nie powoduje, że wcześniejsze ubezpieczenie samoistnie wygasa. Trzeba więc wypowiedzieć je samemu, żeby niepotrzebnie nie płacić jednocześnie za dwie polisy. Na szczęście nie jest to trudne.

Poprzednie OC należy wypowiedzieć nie wcześniej niż w dniu zakupienia nowego. Jak to zrobić? W tym celu wysyła się do towarzystwa ubezpieczeniowego dokument, który zawiera informację o rezygnacji z polisy po jej wygaśnięciu. Pismo powinno wskazywać Twoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, parametry (marka, model) i numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy ubezpieczeniowej, własnoręczny podpis właściciela lub podpisy właścicieli, a także podstawę prawną wypowiedzenia, którą jest art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Przeczytaj więcej o tym, jak wypowiedzieć umowę OC.

Kupno u agenta

Kupno OC u agenta ubezpieczeniowego wymaga poświęcenia więcej czasu niż wyszukanie i zamówienie polisy przez Internet, jednak wizyta u agenta ma tę przewagę, że z reguły zapewnia on wsparcie w wypowiedzeniu poprzedniego ubezpieczenia. Przeważnie agenci składają wypowiedzenie w imieniu klientów, prosząc ich tylko o podpis pod stosownym dokumentem. Nie da się ukryć, że taka pomoc jest bardzo przydatna i wyklucza ryzyko opłacania podwójnego OC, co się może zdarzyć, gdy zapomni się o wypowiedzeniu starej polisy po kupieniu nowej przez Internet.

A może dodatkowe ubezpieczenia

Kupując OC, niekiedy można w korzystnej, okazyjnej cenie nabyć również inne ubezpieczenia. Towarzystwa często oferują atrakcyjne pakiety ze znacznie obniżoną składką, które warto rozważyć, szczególnie jeśli posiada się wartościowy, stosunkowo młody samochód. Dodatkowe autocasco to znakomite uzupełnienie, ponieważ OC gwarantuje zaledwie podstawową ochronę. Kierowcy, którzy regularnie jeżdżą w dalekie trasy, powinni natomiast zastanowić się nad dobraniem assistance.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%