Zamknij

Dywany do salonu ? które kupić?

23:25, 12.03.2019 RED Aktualizacja: 23:25, 12.03.2019

Dywany od wieków pojawiały się we wnętrzach, były wyrazem luksusu i elegancji. Pomimo tego, że dawniej odgrywały dużo większą rolę, w dalszym ciągu są obecne w domach. Sprawiają, że wnętrze staje się stylowe i cieplejsze. Szczególne znaczenie mają dywany do salonu, co wynika m.in. z reprezentacyjności tego pomieszczania.

Dawniej trudno było wyobrazić sobie pałac bez wielkich tureckich dywanów, czy wojowników, którzy wracając z wojny, wśród łupów nie mają dywanów. Teraz dywany nie są wyznacznikiem bogactwa, ale są pożądanymi elementami, które ocieplają i urozmaicają aranżację. Jednocześnie nie każdy dywan będzie prezentował się dobrze w każdym wystroju. Jak wybierać dywany do salonu?

Dywany do salonu – jaki wzór?

Na pewno musimy przyjrzeć się wystrojowi. Dywany do salonu nie mogą być wybierane bezmyślnie. Jednym z zadań, jakie przed nimi stoi, to urozmaicenie wnętrza, z zachowaniem proporcji i harmonii. Dlatego też dywan postarzany niekoniecznie będzie idealny w nowoczesnym wnętrzu. Dość efektowne, zwłaszcza na początku, są dywany z długim włosiem, w stylu shaggy. Ich dużą zaletą jest to, że są w jednym kolorze i można je dopasować do różnych stylów aranżacyjnych. Są miękkie i robią wrażenie, ale bardzo ciężko się je czyści, na dłuższą metę stanowi to największy problem.

W tym roku modne są elementy nawiązujące do vintage i retro, więc przeglądając dywany do salonu, warto zwrócić uwagę na te stylizowane na stare: wyblakłe i poprzecierane. Jednak pasują one tylko z meblami i dekoracjami w podobnym stylu. Modne są też patchworki, czyli propozycje często bardzo wyraziste i barwne. Będą one przyciągały spojrzenia i staną się najbardziej wyraźnym punktem, więc nie może być jednocześnie w pomieszczeniu nadmiaru innych dekoracji. Podobne wrażenie będzie robił dywan w geometryczne wzory, który pasuje do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych. Szukając czegoś bardziej uniwersalnego i praktycznego zarazem, wystarczy postawić na dywany w jednym kolorze i z krótkim włosiem.

Co z rozmiarem?

Sam wzór dywanu to nie wszystko. Każde pomieszczenie ma inną powierzchnię i meble. Od tego zależy, jak duży powinien być dywan. Zbyt mały zgubi się na tle całości, a za duży również będzie zaburzał proporcje. Dawniej dywany zakrywały niemal całą podłogę. Teraz jest to rzadziej spotykane. Jeśli do tego na podłodze jest piękny parkiet, wręcz nie powinno się jej zasłaniać. Korzystniej postawić na coś mniejszego, co położy się w okolicy kanapy czy stolika kawowego. Poza urozmaiceniem wystroju dywan będzie wydzielał przestrzeń wypoczynkową.

Większość dywanów i dywaników ma kształt prostokątów, jednak są w sprzedaży też takie, które mają kształt owalu lub koła. O ile przy większych dywanach praktyczniejsze są prostokąty i kwadraty, o tyle wybierając coś niewielkiego rozmiaru, owale też warto wziąć pod uwagę. Przy zakupie należy spojrzeć na produkt pod kątem tego, czy w domu są alergicy. Wtedy każdy dywan musi mieć zweryfikowany materiał, z którego jest zrobiony.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%