Zamknij

Kreatywne malowanie, czyli jak uzyskuje się efekt 3D na ścianie

23:28, 12.03.2019 | RED

Ściany nie muszą być nudne! Zapomnij o fototapetach czy powielanych wzorach i postaw na malowanie 3D, które stwarza doskonałą okazję do wprowadzenia trójwymiarowej dekoracji, a także ożywienia wnętrza. Jak uzyskuje się taki efekt? Malowanie ścian w 3D opiera się na iluzji optycznej i wykorzystaniu takich elementów jak temperatura koloru, kontrast, perspektywa i światłocień. W przypadku takich form jak graffiti 3D doskonale to widać na przykładzie dzieł ulicznych, kiedy to należy obserwować malowidło z wyznaczonego punktu, aby zobaczyć efekt trójwymiarowości. Mniejsze realizacje dzięki 3D zyskują głębi i żywotności, zatem patrzenie na nie jest przyjemniejsze, niż obserwowanie statycznego obrazu.

Jak wygląda artystyczne malowanie ścian 3D?

Malowanie iluzoryczne to sztuka wymagające sporej wyobraźni, a zwłaszcza umiejętności technicznych. Tutaj nie ma miejsca na pomyłkę, ponieważ efekt może wyjść nie tylko nieudany, ale i karykaturalny. Dlatego podejmować się tego powinni tylko doświadczeni graficy i malarze. Konieczna jest znajomość zasad perspektyw i optyki, do tego dochodzi również wiedza z zakresu technologii malarskich, nie wspominając o precyzji wykonania, do której niezbędne są matematyczne obliczenia. Tylko wtedy możesz liczyć na oczekiwane rezultaty.

Aby ściana stała się ścianą 3D, należy pod uwagę wziąć takie parametry, jak kąt i kierunki padania światła, rozmycie barw czy padające cienie, które wyznaczają umieszczenie cieni malowidła i odpowiadają za nadanie trójwymiarowości. Ważne jest też to, aby z przodu dominowały barwy ciepłe, a tonacje zimne były dla nich tylko tłem.

To tylko ogólny zarys, jak wygląda malowanie ścian 3D. Jak widać, nie jest to sztuka zarezerwowana dla każdego, dlatego wykonanie ręcznego obrazu ściennego warto powierzyć zaufanemu artyście.

Co możesz namalować na ścianie 3D

Przeniesienie e na ścianę trójwymiarowego wzoru sprawi, że całe wnętrze nabierze przestrzeni. Tematyka może tu być rozmaita. Możesz zdecydować się na martwą naturę, portret, obiekty architektoniczne, faunę i florę, scenki z ulubionych książek, a nawet litery. Obecnie bardzo modne jest wprowadzenie do wnętrza odrobiny dekoracji w postaci cytatów, zwłaszcza motywacyjnych. Wówczas umieszcza je się w widocznym miejscu, na przykład naprzeciwko kanapy w salonie, aby był zauważalny i codziennie pobudzał do działania. Napisy 3D nie wyglądają płasko, wyglądają jak przyklejone elementy do ściany, które rzucają lekki cień.

Malowanie 3D to doskonały sposób na stworzenie w pomieszczeniu iluzji, że do ściany jest przytwierdzony przedmiot, który dopiero w przybliżeniu okazuje się obrazem trójwymiarowym naniesionym na płaską powierzchnię. Jest to świetny sposób na zaciekawienie gości, a także wprowadzenie do wnętrza fascynującej sztuki iluzorycznej.

Wykorzystaj gotowe naklejki

Jeżeli nie masz możliwości ani budżetu, rozwiązaniem są gotowe naklejki 3D na ścianę. Do wyboru masz ogrom wzorów: począwszy od popularnych dziur ukazujących plażę lub inny rajski widok, a nawet zaglądające do pokoju zwierzęta, przez bohaterów kreskówek, na trójwymiarowych fototapetach z iluzjami optycznymi skończywszy.

Dekoracyjne naklejki 3D na ścianę to szybki sposób na uatrakcyjnienie wnętrza. Szczególnie polecane są do pokojów dziecięcych, kiedy to budżet ma duże znaczenie, ponieważ dziecku zmieniają się zainteresowania i hobby – wtedy zmiana naklejki jest mniej kosztowna, niż wynajęcie artysty, który specjalizuje się w malowaniu 3D.

(RED)
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone