Zamknij

Czemu internet światłowodowy zawdzięcza takie zainteresowanie?

10:23, 04.04.2019 RED Aktualizacja: 10:23, 04.04.2019

Internet światłowodowy określa się mianem internetu przyszłości. Jest niezawodny, pozwala osiągnąć nieograniczoną prędkość przesyłu i jest bezpieczny. Są to najważniejsze powody zachęcające do jego instalacji. W tę technologię inwestują najwięksi polscy operatorzy, zwłaszcza że popyt wciąż rośnie, a niebawem światłowody mogą całkowicie zdominować rynek. W czym tkwi fenomen światłowodów?

Najważniejsza różnica tkwi w kablach. Przy tych, które są wykorzystywane w internecie tradycyjnym, mamy do czynienia z miedzią. Przy kablach do internetu światłowodowego z włóknem szklanym z dodatkiem tworzywa sztucznego. W zwykłym internecie przesyłane są impulsy, z kolei przy światłowodach przewodzone jest światło. To właśnie z budowy kabla wynika większość zalet tego rozwiązania.

Dlaczego warto mieć światłowody?

Prędkość światła kojarzy się z nieograniczonymi możliwościami i tak właśnie jest. Mając do dyspozycji internet światłowodowy, natychmiastowo odczuwa się różnicę. Wysyłanie i pobieranie danych odbywa się zdecydowanie szybciej. Co to oznacza? Że komfort korzystania z internetu jest lepszy. Strony ładują się znacznie szybciej, tak samo jest z uruchomieniem filmów i muzyki. Najbardziej zauważą to osoby, które lubią grać w wymagające gry. Podpisując umowę na internet kablowy, łatwo można dojść do wniosku, że jego prędkość nie osiąga wartości, jaka się w niej znajduje. Przy umowie na internet światłowodowy kłopot ten znika. Inną zaletą jest brak zakłóceń i awarii podczas zmian pogody. Kable światłowodowe są trwałe i pomimo wieloletniej eksploatacji, nie ulegną zniszczeniu, jak to ma miejsce w przypadku kabli miedzianych. Wydawałoby się, że z powodu ceny samych kabli, usługa na internet światłowodowy będzie kosztowna. Jednak w większości przypadków cena jedynie trochę różni się od tego, co dotyczy internetu kablowego.

Światłowody nie tylko przy kablach internetowych

Nie bez powodu światłowody kojarzą się z internetem. Odkąd pierwszy raz zastosowano na świecie to rozwiązanie, jest coraz powszechniejsze. Także w Polsce od lat rośnie grupa jego zwolenników. Inwestycja w kable światłowodowe jest dla operatorów usług kosztowna, jednak patrząc na popyt na szybkie łącze, wciąż będzie przybywało osób, które będą tym zainteresowane. Chociaż nie każdy, kto chce może mieć internet najnowszej generacji, każdego roku kładzie się kolejne kilometry kabli światłowodowych, a zasięg usług będzie większy.

Jednak światłowody to nie tylko internet. Wykorzystuje je na przykład medycyna. Światłowody są wyjątkowo cienkie, dlatego można z ich pomocą dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków ludzkiego organizmu. Nie jest to jedyne zastosowanie. Powszechnie stosuje się je również podczas pomiaru temperatury i ciśnienie w transformatorach lub silnikach odrzutowych. Z kolei ze względu na bezpieczeństwo danych i to, jak trudno je przechwycić, światłowody są używane w ochronie. Co rusz pojawiają się nowe pomysły związane z tym, gdzie jeszcze można użyć światłowodów.

Więcej w serwisie Pan Wybierak

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%