Zamknij

Łuszczyca – czy można się nią zarazić?

10:34, 04.04.2019 | RED

Łuszczyca jest chorobą skóry, której nie da się jeszcze w pełni wyleczyć. Można ją zaleczyć oraz zapobiegać jej nawrotom, jednak nie istnieje jedno, skuteczne lekarstwo, które pozwoliłoby na zawsze pozbyć się problemu. Tym ważniejsze jest więc posiadanie możliwie dokładnej wiedzy o tej chorobie – choćby po to, żeby ją szybko rozpoznać i rozpocząć leczenie. Wiele osób zastanawia się, czy łuszczycą można się zarazić? Kiedy spotykają kogoś cierpiącego na tą chorobę skóry, pytanie wydaje im się tym istotniejsze – nie wiedzą bowiem, czy powinni w jakiś dodatkowy sposób się zabezpieczać. Podobnie ci, którzy sami chorują, chcieliby dobrze chronić swoich bliskich. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Łuszczyca – opis choroby

Łuszczyca to dosyć poważna choroba skóry, w czasie której w różnych miejscach na ciele pojawiają się twarde łuski – martwe komórki, które nie nadążają się złuszczać. Eksperci zgadzają się, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny powstania są najprawdopodobniej także dziedziczne. Jeśli ktoś w rodzinie choruje, jest duże ryzyko, że zachorują także jego dzieci. Wszystkie przyczyny nie są jednak do końca poznane – nadal prowadzi się specjalne badania, żeby wnikliwiej rozpoznać problem i tym samym móc stosowniej go leczyć. Choroba charakteryzuje się skróceniem czasu, w jakim układ odpornościowy wysyła sygnał o zakończeniu cyklu przemian skórnych. Zwykle cykl ten trwa 26-28 dni, w trakcie którego komórki skóry rozwijają się, dojrzewają i obumierają. U osób chorych cykle ten może się jednak skrócić nawet do 4 dni, co ma swoje widoczne konsekwencje.

Łuszczyca – czy jest zaraźliwa?

Wiele osób zastanawia się czy łuszczyca jest zaraźliwa. Na szczęście okazuje się, że chorobą tą nie można się zarazić, więc jeśli ktoś choruje, nie musi się obawiać, że zarazi innych. Jeśli zna się osobę chorą, także nie trzeba się obawiać ewentualnego zarażenia. Nawet bezpośredni dotyk skóry nie spowoduje przeniesienia się łuszczycy z jednego człowieka na drugiego. Warto zwiększać pod tym względem świadomość społeczną, ponieważ coraz więcej osób choruje na łuszczycę, a jednocześnie bardzo mało osób wie czym dokładnie jest ta choroba i że nie jest ona zaraźliwa.

Łuszczyca – jak się chronić?

Nie do końca poznane są dokładne powody zachorowania na łuszczycę. Wiadomo jednak, że tak naprawdę zachorować może każdy z nas. Są też pewne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się choroby. Jest to oczywiście stres, nieodpowiednia dieta, zażywanie niektórych leków oraz chorowanie na pewne choroby przewlekłe, jak cukrzyca. Żeby chronić się przed łuszczycą, trzeba więc kompleksowo o siebie dbać. Trzeba również dość szybko poddać się odpowiedniemu leczeniu, by łuszczyca nie postępowała. Warto również pamiętać, że istnieje więcej niż jeden jej rodzaj, a niektóre ciężkie – jak łuszczyca stawów. Nie można być do końca pewnym, czy uda nam się uchronić przed zachorowaniem, jednak przy prowadzeniu właściwego stylu życia jest to dosyć prawdopodobne.

(RED)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone