Zamknij

Koszt pracownika to coś więcej niż wynagrodzenie brutto

13:44, 06.05.2019 | RED

Zanim przyjmie się kogoś do pracy, trzeba wiedzieć, ile będzie wynosiło wynagrodzenie, do jakiego pułapu można negocjować stawkę i ile będzie kosztowało utrzymanie pracownika. Bo jest to inna kwota niż ta, która znajduje się na umowie.

W zależności od tego, czy pracodawca decyduje się zatrudnić pracownika na umowę o pracę, czy podpisać z nim umowę cywilnoprawną, pojawia się szereg różnic. Dotyczą one przywilejów pracownika i jego poczucia bezpieczeństwa. Jednak dochodzi też kwestia finansowa. Zatrudniając na umowę o pracę, koszt utrzymania pracownika w firmie będzie znacznie wyższy niż wysokość wynagrodzenia, jakie przelewa się na konto. Jak to wygląda przy poszczególnych wariantach?

Koszty umowy o pracę

W przypadku umowy o pracę, część kosztów ponosi pracownik, a część pracodawca. Kwota netto, jaką dostaje pracownik, jest pomniejszana o zaliczkę na podatek dochodowy i składki ZUS. Jednak kwota brutto na umowie, to nie jedyny koszt, jaki ponosi pracodawca. Oprócz tego musi się liczyć z dodatkową kwotą, jaką musi ponieść w związku z każdym pracownikiem. Kwota ta będzie zmienna w zależności od tego, ile ma zarobić pracownik. Można powiedzieć, że w przybliżeniu będzie to 20% wynagrodzenia brutto. Dla przykładu, kiedy w umowie jest podana kwota brutto 2260 zł, to pracownik dostaje na konto 1633,78 zł, a pracodawca łącznie ponosi koszt w wysokości 2710,81 zł.

Umowy cywilnoprawne

Koszty inaczej rozkładają się w przypadku umów cywilnoprawnych. Podstawową zasadą przy umowie zleceniu jest to, że stawka wynagrodzenia musi uwzględniać co najmniej minimalną stawkę godzinową. W tej chwili jest to 14,80 zł brutto. Jeśli umowa zlecenie jest głównym źródłem utrzymania, to pracodawca płaci wynagrodzenie brutto i składki ZUS. Jeśli jest to dodatkowa praca osoby, która posiada umowę o pracę albo jest to student, który nie skończył 26 lat, płaci się wynagrodzenie brutto. Przy umowie o dzieło nie ma żadnych składek, a jedynym kosztem pracodawcy jest wynagrodzenie brutto. Obowiązek odprowadzenia ubezpieczenia jest tylko wtedy, kiedy umowę o dzieło podpisuje się ze swoim pracownikiem, który jest jednocześnie zatrudniony na umowie o pracę.

Korzystanie z kalkulatora wynagrodzeń

Każdorazowo wysokość wynagrodzenia, składek, podatku może być różna. Do wynagrodzenia brutto wlicza się też wszystkie premie i dodatki, które również podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu. Wyliczenie prawidłowej kwoty dla części osób może być karkołomne i trudne. A nawet kiedy tak nie jest, to zajmuje sporo czasu. Dlatego najlepiej skorzystać z tego, co oferuje kalkulator wynagrodzeń. Na podstawie wyświetlonych w nim wyników można ocenić swoje możliwości jako pracodawcy, sprawdzić, ile będzie się płaciło za pracownika i która umowa będzie wyglądała najkorzystniej. Zajmuje to chwilę, więc, zamiast tracić czas na długie wyliczenia, lepiej wpisać kilka cyfr i zaznaczyć typ umowy. Wyliczenia pojawią się natychmiast. Z kalkulatora wynagrodzeń korzystają nie tylko pracodawcy, ale też pracownicy, którzy trzymając w ręku umowę, chcieliby wiedzieć, jakiej wysokości kwoty mogą się spodziewać.

(RED)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone