Zamknij

Jak powstają nowoczesne pieczątki i stemple?

14:20, 09.05.2019 RED Aktualizacja: 14:24, 09.05.2019

Chociaż „pieczątki” i „stemple” to właściwie synonimy, zwyczajowo przyjęło się, że te pierwsze zawierają przede wszystkim dane firmowe, a drugie – np. datę czy określony symbol. Jednak bez względu na to, jak je nazwać, ich produkcja wygląda bardzo podobnie. Dziś pełny proces wytworzenia pieczątki zajmuje nawet kilkanaście minut, a wykonania tego zadania może się podjąć nawet pracownik biurowy. Zobacz, jak to działa.

Historia stempli i pieczątek sięga czasów starożytnych. Wówczas wykonywano je np. z metalu, gliny czy drewna i naznaczano nimi choćby rozgrzany wosk, którym lakowano korespondencję. Wraz z rozwojem cywilizacji, technologia produkcji pieczątek uległa radykalnej zmianie. Dziś miejsce zecerów, którzy starannie obrabiali metal lub drewno, aby przygotować kolejne czcionki zajęły komputery oraz innowacyjne maszyny poligraficzne. W efekcie:

  • skrócił się czas, jaki jest potrzebny do wykonania pojedynczej pieczątki,
  • obniżyły się koszty wykonania stempla,
  • zwiększyła się jakość i precyzja wykonywanych odbitek.

A jak konkretnie powstają nowoczesne stemple? Proces warto omówić na podstawie tego, jak produkowane są pieczątki metodą błyskową – w Polsce oferowaną przez Modico.

Stemple gotowe nawet w 5 minut

Aby wyprodukować nowoczesne pieczątki, potrzeba tylko kilku elementów. Niezbędne są przede wszystkim:

  • odpowiednia maszyna błyskowa – podstawowe urządzenia mają niewielkie rozmiary i współpracują ze zwykłym sprzętem biurowym, przez co niektóre firmy decydują się na ich zakup i samodzielne przygotowywanie stempli,
  • monochromatyczna drukarka laserowa – wystarczy proste urządzenie biurowe,
  • komputer z odpowiednim oprogramowaniem,
  • specjalna folia oraz gumka światłoczuła,
  • oprawa pieczątki i kartridż.

Sam proces produkcji sprowadza się zaś do:

  1. zaprojektowania wzoru odbitek przy pomocy odpowiedniego oprogramowania (podstawowy wzór powstanie w kilka minut),
  2. wydrukowania go na specjalnej folii (bez konieczności wykonywania odbicia lustrzanego,
  3. umieszczenia folii z projektem pieczątki wraz z gumką światłoczułą na stoliku montażowym w maszynie
  4. zamknięcie stolika montażowego i przyciśnięcia przycisku „start”. Maszyna wykona 2 lub 3 błyski (w zależności od modelu) i zakończy proces naświetlenia w ciągu kilku sekund.
  5. umieszczeniu gotowej gumki z wzorem w oprawie razem z kartridżem i zamknięcia całości.

Właśnie dlatego stemple z wykorzystaniem tej technologii oferuje coraz więcej punktów na terenie całego kraju. Sięgnięcie po nią zwiększa przewagę konkurencyjną punktu oferującego wyrób pieczątek.

Jak widać, zaawansowane technologie, w oparciu o które powstają pieczątki i stemple, to szybkie, ekonomiczne i proste rozwiązanie warte uwagi. Warto więc z nich skorzystać.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%