Zamknij

Wielki powrót numizmatyki. Czy kolekcjonowanie monet przeżywa swój renesans?

08:42, 25.05.2019 | RED

Stereotyp kolekcjonera przedstawiający pana w podeszłym wieku, w okularach o grubych denkach, koszuli i pulowerku w romby odchodzi w niepamięć. Zbieranie monet nie tylko przeżywa swój renesans, ale zyskuje zupełnie inny charakter. Przestaje być określane jako zajęcie nudne i monotonne, a staje się odkrywczą przygodą pełną wyzwań, atrakcji i zagadek do rozwiązania. Numizmatyka staje się pasją również młodych ludzi, którzy dzięki niej mogą się wiele nauczyć.

Kiedy numizmatyka staje się przygodą

Zbieranie monet wcale nie musi być nudne. Choć poszukiwanie nowych elementów do zbioru na lokalnych pchlich targach może wydawać się ciekawe, to zdecydowanie atrakcyjniejszą opcją jest znajdowanie ich w różnych miejscach regionu, kraju, a nawet świata. Najodważniejsi numizmatycy, którzy wybrali za temat przewodni swojej kolekcji monety z rejonów tropikalnych lub za panowania wybranej dynastii angielskiej, mają przed sobą mnóstwo przygód. Znalezienie takich numizmatów jest nie tylko odkrywcze i pasjonujące, ale również wymaga poświęcenia czasu na zapoznanie się z historią dynastii, która z pewnością dotyczy ważnych wydarzeń związanych nie tylko z jednym krajem, ale i z wieloma kontynentami.

Porady dla początkującego kolekcjonera

  1. Określ temat przewodni swojej kolekcji. Na początek świetnie sprawdzą się monety obiegowe, które można znaleźć na targach staroci czy aukcjach, jak i monety okolicznościowe Skarbnicy Narodowej. Ustalenie, jakie monety będą kolekcjonowane pozwoli zachować spójność zbioru i określić kolejne cele poszukiwań.
  2. Ustal sposób przechowywania monet. Do monet obiegowych doskonałe będą klasery. Jest to rozwiązanie niedrogie, jak na początek, a pozwala w sposób estetyczny przechowywać zbiór. W przypadku monet okolicznościowych warto zainwestować w palety lub kapsle, które ochronią zbiór przed niekorzystnym działaniem powietrza i wilgoci.
  3. Ucz się, dowiaduj, czytaj. Numizmatyka jest ciekawym zajęciem i wymaga zdobycia wiedzy nie tylko na temat historii monet, ale też kruszców, sposobu przechowywania i pielęgnacji zbioru.
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone