Zamknij

Ekspedyt - historia świętego

13:31, 24.11.2020 RED Aktualizacja: 13:32, 24.11.2020

Święty Ekspedyt, znany w Polsce również pod imieniem Wierzyn, jest orędownikiem spraw beznadziejnych. Rzymski męczennik jest czczony w polskim kościele katolickim od XIX wieku, a mimo to dalej nie wiele o nim wiemy. Zobacz, przybliżoną historię świętego Ekspedyta.

Święty Ekpedyt

Polski odpowiednik, czyli Wierzyn jest coraz bardziej wypierane przez oryginalne imię świętego – Ekspedyt. Imię Wierzyn oznacza człowieka, któremu można uwierzyć – modliliśmy się do niego, podkreślając jego wiarygodność. Natomiast Ekspedyt, pochodzi z łaciny od słowa „expedio” oznaczającego uwolnionego, wyzwolonego z więzów.

Co ciekawe określenie to początkowo było używane w kontekście żołnierza, który nie dźwiga na sobie nadmiernego obciążenia, przez co jest zwinny i szybki. Właśnie dlatego tak dobrze przyjęło się to określenie w formie Ekspedyt jako imię patrona spraw, które wymagają szybkiego działania. W kościele katolickim jest wspominany 19 kwietnia.

Sw. Ekspedyt jest przede wszystkim patronem w sprawach trudnych, jednak modlimy się do niego także w sprawach pilnych, niecierpiących zwłoki i w problemach finansowych. Ponadto jest patronem czasu, żołnierzy, nawigatorów, handlarzy, bezrobotnych, żeglarzy, opiekunem młodzieży, studentów, egzaminowanych, skłóconych rodzin i stron w sprawach sądowych. Jest również określany jako święty ostatniej godziny, wspierający zarówno osoby odkładające wszystko na ostatnią chwilę, jak i umierające.

Legia Piorunująca

Legion Ekspedyta sprzeciwił się wydanemu przez cesarza rozkazowi o udziale w pogańskich obrzędach składania ofiar przed bitwą. Przed złością i atakami oprawców obroną stała się burza i pioruny.

Ekspedyt poniósł męczeńską śmierć 19 kwietnia 303 roku, kiedy zerwał, a następnie w imię prawdziwej wiary w Boga, zniszczył rozkaz cesarza nakłaniający żołnierzy do złożenia czci bożkom pogańskim, niszczenia wszystkich kościołów oraz spalenia świętych ksiąg.

Nawrócenie

Zgodnie z głoszoną legendą, Ekspedyt w dniu, kiedy zdecydował się na nawrócenie i zostanie chrześcijaninem, spotkał diabła pod postacią kruka. Próby odwiedzenia Ekspedyta od decyzji zakończyły się zdeptaniem ptaka z okrzykiem na ustach „zostanę chrześcijaninem dzisiaj”.

Ikonografia

Ekspedyt jest przedstawiany jako legionista, który trzyma w lewej ręce palmę męczeńską, a w prawej krzyż z napisem „hodie” (z łaciny: dzisiaj). Przy jego nogach znajdują się hełm i kruk z szarfą w dziobie, na której jest widoczny napis „cras” (z łaciny: jutro). Figurki i obraz sw Ekspedyta znajdziesz na stronie: holyart.pl.

Podobiznę świętego możemy oglądać w:

  • warszawskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, gdzie znajduje się rzeźba,
  • Stoczku Łukowskim w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie widnieje obraz,
  • Krakowie u reformatów w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza, gdzie dostrzeżemy feretron,
  • Guzowie i Warszawie przy starej kamienicy na ul. Grochowskiej i przy ul. Chłopickiego możemy podziwiać rzeźby,
  • m.in.: Cieplicach, Bogacicach, Żegiestowie, Odporyszowie, Mirsku czy Sobieszowie – odnajdziemy figury.

W Poznaniu w roku 1920 została wydana broszura, która miała przybliżyć Polakom żywot świętego Ekspedyta. To jeden z ciekawszych świętych i warto zapoznać się z jego historią. Kto wie, kiedy może się nam przydać ten orędownik spraw beznadziejnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%