Zamknij

Po co nam dyski zewnętrzne i jak je wybierać

21:40, 11.01.2021 | RED

Dysk zewnętrzny to nic innego jak zewnętrzny typ dysku twardego. Pozwala na zabezpieczenie najważniejszych danych bądź na powiększenie mocy przerobowych naszego komputera. Umożliwia nam przenoszenie danych między urządzeniami, a także służy jako miejsce do kopiowania najważniejszych danych.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jak wybierać dysk zewnętrzny, aby pasował do naszych potrzeb oraz sprzętu
  • Jak wybierać dysk wewnętrzny i na co zwracać uwagę

Dysk zewnętrzny to nowoczesna forma dysku pozwalająca na poszerzenie możliwości technicznych naszych komputerów. Jego podłączenie oraz użytkowanie są proste i szybkie. Sam w sobie dysk zewnętrzny jest nieduży i jest łatwy w transporcie razem z naszym laptopem. Ważne jest także to, że dysk zewnętrzny możemy podłączyć raz w jednym komputerze raz w drugim. Umożliwia to transport danych między komputerem stacjonarnym a laptopem i odwrotnie.

Jak wybierać dysk na nasze potrzeby?

Wybór czy to dysku zewnętrznego czy   wewnętrznego nie należy do najłatwiejszych. Po pierwsze musimy rozstrzygnąć kwestię technologii. Warto poznać różnice pomiędzy dyskami HDD oraz SSD. Dyski w technologii HDD to znane od wielu lat rozwiązanie, oparte na talerzach, na których zapisują się pliki. Tego typu dyski mają małą prędkość odczytu danych. Technologia HDD uznawana jest już za nieco starą i ma coraz mniej zwolenników. Z kolei dyski typu SSD to urządzenia o dużej pojemności i prędkości odczytu danych. Dzieje się tak, ponieważ dyski wyprodukowane w technologii SSD, jako technologię pamięci, wykorzystują technologię Flash, dlatego działają lepiej i o wiele szybciej.

Co równie ważne dyski typu HDD nie są zbyt odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Z tego powodu lepiej zakupić dysk zewnętrzny typu SSD. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasz dysk zewnętrzny nie zostanie szybko uszkodzony. Poszukując odpowiedniego dla siebie dysku, zwracajmy uwagę na jego pojemność.  W przypadku osób korzystających z komputerów do podstawowych prac biurowych oraz z przechowywania plików w tzw. „chmurze”, wystarczą dyski o pojemności mniejszej niż 6 TB. Jednak dla osób przechowujących na przykład pliki z projektami wnętrz lub będących aktywnymi graczami, dobre będą dyski zewnętrzne o pojemności od 6 do nawet 12 TB (https://www.morele.net/kategoria/dyski-zewnetrzne-207/ ).

Jaki jest koszt zakupu dysku zewnętrznego?

Koszt dysku zewnętrznego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jego parametrów technicznych. Między innymi od tego czy mają one własne zasilanie. Cena zależy także od pojemności oraz od ich szybkości. Dyski zewnętrzne typu SSD są niestety droższe od dysku HDD. Głównie ze względu na nowoczesność zastosowanej technologii. Jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo naszych danych, warto zapłacić więcej i kupić dysk, który zapewni nam spokój i komfort przechowywania plików.

undefined

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop