Zamknij

Działanie kalkulatora kredytowego

08:30, 15.12.2021 . Aktualizacja: 08:30, 15.12.2021
Pixabay Pixabay

W dzisiejszych czasach na kredyt można kupić niemal wszystko, począwszy od kupna domu, na drobnym sprzęcie gospodarstwa domowego kończąc. Zwłaszcza w przypadku większych inwestycji, kiedy to zobowiązania wobec banku zaciągamy na wiele lat, dobrze jest dokładnie sprawdzić, w jakim stopniu obciąży to nasz domowy budżet i czy faktycznie będzie nas na taki kredyt stać.

Skutecznym narzędziem, które pozwoli nam obliczyć wysokość miesięcznych rat, jest kalkulator kredytowy. Uwzględnia on nominalne oprocentowanie, częstotliwość kapitalizacji, długość trwania kredytu, wysokość prowizji i rodzaj rat. Niektóre kalkulatory poza wyliczeniem wysokości rat od razu przedstawią nam oferty konkretnych banków, które mogą nam zaproponować najkorzystniejsze warunki kredytu.

Po pierwsze, musimy określić kwotę kredytu, czyli wysokość pożyczki, o jaką się ubiegamy lub kwotę, jaką zdecydował się pożyczyć nam bank. Kolejnym kryterium jest charakter zaciąganego kredytu, a więc to, czy pożyczamy pieniądze na mieszkanie, remont, konsumpcję bądź decydujemy się na konsolidację. Dodatkową sumą jest wysokość oprocentowania kredytu w skali rocznej. Na wysokość rat ma również wpływ okres spłaty kredytu. Wiąże się to z kapitalizacją, czyli częstością naliczania odsetek od kwoty kredytu. Jeśli wybierzemy raty równe, ich wysokość będzie taka sama przez cały czas spłacania kredytu. W przypadku rat malejących wraz z upływem czasu spłacane kwoty są niższe. Dzieje się tak dlatego, że z każdym rokiem kapitał jest coraz mniejszy, a więc mniejsze są również odsetki uzależnione od jego wysokości.

Kalkulator kredytowy bez problemu znajdziemy w internecie. Z reguły biorą one pod uwagę oferty wielu instytucji finansowych, ale swoje własne kalkulatory udostępniają też poszczególne banki. W tym drugim przypadku jednak nie mamy możliwości łatwego porównania poszczególnych ofert. Zanim jednak weźmiemy się za obliczanie rat, musimy znać podstawowe parametry. Pamiętajmy też, że banki stosunkowo często zmieniają swoje oferty, nie ma więc sensu obliczanie rat z dużym wyprzedzeniem, najlepiej jest zrobić to w momencie, gdy faktycznie zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu i mamy aktualne dane z banku.

Oczywiście kalkulator kredytowy to tylko narzędzie pomocnicze, pokazujące z dużym prawdopodobieństwem, jak będzie wyglądać harmonogram spłat. Dokładne i wiążące zasady spłaty kredytu określi nam wyłącznie umowa z bankiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%