Zamknij

Nowa technologia oczyszczania oleju

10:23, 27.06.2022 . Aktualizacja: 10:23, 27.06.2022
Pixabay Pixabay

Obróbka skrawaniem na mokro wymaga zastosowania olejów lub emulsji olejowych, które opowiadają m.in. za usuwanie nadmiaru ciepła wytwarzanego w procesie. Niestety z uwagi na pracę w wymagających warunkach często dochodzi do ich zanieczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie nadają się wówczas do użytku. Istnieją bowiem skuteczne technologie oczyszczania oleju wykorzystywanego w obróbce skrawaniem. Jakie? Do czego potrzebny jest separator oleju?

 

Separator oleju – nowe technologie oczyszczania chłodziwa

Jednym z efektów ubocznych obróbki skrawaniem jest zanieczyszczenie oleju wykorzystywanego w procesie jako chłodziwo. Przekłada się to na jego pogorszone właściwości. W efekcie w mniejszym stopniu zabezpiecza on sprzęt i obrabiany materiał przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury.

Wbrew jednak pozorom chłodziwo można wykorzystywać wielokrotnie w procesie obróbki skrawaniem. Trzeba je jednak dokładnie oczyścić. W tym celu do obrabiarki montuje się separator oleju. Jak sama nazwa sugeruje, urządzenie oddziela cząsteczki zanieczyszczeń od chłodziwa. Regeneruje ciecz, filtruje ją i pozbawia produktów ubocznych. Eliminuje również przykry zapach chłodziwa, a także usuwa drobnoustroje chorobotwórcze, które mogłyby wywołać infekcje wśród osób obsługujących maszynę.

Do oczyszczania cieczy separator oleju zazwyczaj wykorzystuje jedną z czterech poniższych technologii:

  • mikrofiltrację,
  • odwirowywanie,
  • absorpcję magnetyczną,
  • metodę elektrostatyczną.

To, jaką technologię wybierzesz, zależy od specyfiki prowadzonej obróbki skrawaniem. Przy wyborze separatora oleju warto również sprawdzić, czy współpracuje on z daną marką i modelem obrabiarki. Pozwoli to uniknąć niespodzianek.

Separator oleju pozwala utrzymać odpowiednią jakość cieczy chłodząco-smarującej, wykorzystywanej w procesie obróbki skrawaniem. Dzięki temu wpływa na precyzję wykonywanych wyrobów, a także zapobiega awariom sprzętu i redukuje zużycie podzespołów. Recykling chłodziwa pozwala też obniżyć koszty utylizacji oleju, które z roku na rok są coraz wyższe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%