Zamknij

Dlaczego warto stosować oprysk miedzianem

09:41, 13.07.2022 . Aktualizacja: 09:41, 13.07.2022

Miedzian to środek grzybobójczy, który wykazuje bardzo wysoką skuteczność w przypadku zwalczania chorób grzybowych, ale także bakteryjnych na krzewach, drzewach owocowych oraz warzywach. Dodatkowo opryski miedzianem zalecane są szczególnie w przypadku amatorskiej uprawy roślin. Można go stosować także w przypadku upraw ekologicznych.

Wysoka skuteczność miedzianu

Głównymi chorobami, które skutecznie zwalcza miedzian są zaraza ziemniaczana na pomidorach, rdza, antraknoza, septorioza liści, kanciasta plamistość, a także zaraza ogniowa. W przypadku wczesnego zidentyfikowania chorób można bardzo szybko pozbyć się patogenów grzybowych oraz bakteryjnych na zakażonej roślinie. Natomiast w przypadku zaawansowanego stadium chorób grzybowych najczęściej nie ma możliwości ich skutecznego usunięcia. W takich sytuacjach może dochodzić do obumierania całej rośliny lub jej części. Zaleca się, aby miedzian stosować w momencie zauważenia pierwszych objawów choroby na roślinach. Jednak można stosować go również zapobiegawczo, zwłaszcza w przypadku, kiedy choroba ta występowała w poprzednich latach.

Opryski miedzianem wykonuje się od marca do października. Należy jednak trzymać się zalecanych terminów, które różnią się w zależności od rośliny, a także konkretnego środka. Należy zatem kierować się informacją podaną na etykiecie. Od marca do maja opryski miedzianem należy wykonywać kiedy temperatura jest powyżej 6 stopni Celsjusza. Wykonuje się je na roślinach zakażonych patogenem chorobotwórczym. Warto jednak stosować miedzianem także profilaktycznie. Opryski zawsze wykonuje się w dni pochmurne oraz bezwietrzne. Nie można natomiast opryskiwać roślin podczas intensywnego promieniowania słonecznego, opadów deszczu oraz temperatury poniżej zera stopni Celsjusza. 

Najlepsze terminy do wykonywania oprysków miedzianem

Miedzian można z sukcesem stosować w przypadku ochrony bardzo wielu różnorodnych gatunków sadowniczych. Pierwsze opryski warto wykonać już w okresie przedwiośnia. Natomiast ostatnie jesienią. Preparat jest przydatny także podczas całego sezonu wegetacyjnego. Opryski miedzianem można zacząć stosować podczas nabrzmiewania pąków liściowych w przypadku brzoskwini oraz moreli, a także wiśni i czereśni. Oprysk pozwoli zabezpieczyć drzewa przed rakiem bakteryjnym. Jest to choroba, która atakuje bardzo wiele drzew owocowych. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wyciek gumowatej substancji spod kory. Na szczęście drzewa owocowe można uratować wykorzystując oprysk z miedzianu. Natomiast w przypadku jabłoni i gruszy oprysk wykonuje się w czasie pękania pąków. Dzięki temu drzewa te chroni się przed zarazą ogniową.

Oprysk warto wykonywać także profilaktycznie, zwłaszcza jeżeli w zeszłym roku stwierdzona została zaraza w sąsiedztwie danej rośliny. Miedzian jest bardzo skuteczny także w przypadku likwidacji mączniaka rzekomego na winorośli. Szczególnym terminem wykonywania oprysku miedzianem na agreście i porzeczkach jest okres po zbiorach owoców. Wówczas zabieg pozwoli zwalczyć choroby takie jak opadzina liści porzeczki, biała plamistość porzeczki. Natomiast ostatni oprysk z wykorzystaniem miedzianu wykonuje się jesienią, kiedy liście już opadły. W ten sposób likwiduje się kędzierzawość liści brzoskwini. Preparat na bazie miedzianu można stosować również w uprawie ogórków oraz pomidorów, aby zwalczyć bakteryjną cętkowatość oraz zarazę ziemniaczaną na pomidorach. Stosuje się wówczas oprysk dwa lub trzy razy podczas sezonu wegetacyjnego. Odstęp pomiędzy zabiegami musi wynosić od 7 do 10 dni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%