Zamknij

Najczęstsze błędy w urządzaniu ogrodu - radzimy, czego nie robić

09:59, 19.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 19.03.2019
Skomentuj

Urządzając samodzielnie ogród podejmujemy się dużego wyzwania. Jeżeli osiągniemy sukces, będzie to ogromną satysfakcją. Często jednak popełniamy błędy, które nam uniemożliwiają radowanie się z ogrodu. Czego nie robić?

Marzenie o własnym ogrodzie

Wreszcie nadszedł ten dzień, i wasze marzenie o własnym ogrodzie, ma się spełnić. Kupiliście działkę, zbudowaliście dom, teraz przyszła pora na ogród. Nie możecie się już doczekać tego wspólnego wypoczynku w ogrodzie, oczami wyobraźni widzimy już bujne rabaty, kwitnące krzewy czy zielony, soczysty trawnik.

Zaczynamy prace nad zakładaniem ogrodu, mija pewien czas, a efekt jest daleki od naszego ideału. Jesteśmy rozczarowani i źli - pomimo ogromnego nakładu naszej pracy, nakładu finansowego, ogród nie wygląda tak, jak byśmy chcieli. Zadajemy sobie pytanie - co zrobiliśmy źle?

Takie sytuacje są bardzo częste. Prędzej czy później orientujemy się, jakie błędy popełniamy, jednak mamy już kilka straconych lat, brakuje nam czasami zapału, gdyż pierwsza [porażka nas zniechęciła. Aby uniknąć takiej sytuacji, chcemy dziś ostrzec cię przed tym, czego nie robić podczas zakładania ogrodu.

Ogród wiejski jest romantyczny i swobodny.

Plan na przyszłość, nie tylko na dziś

Największym błędem jaki popełniamy jest brak długofalowego planu działania. Nadchodzi wiosna, jedziemy do szkółki, kupujemy rośliny i sadzimy. Może przemyślimy to co robimy, a czasem działamy impulsywnie. Najczęściej jednak ogród zakładamy etapami, a plan mamy tylko na [pierwszy z nich. Zanim zaczniemy cokolwiek robić w terenie musimy mieć plan na nasz ogród. Projekt ogrodu, wykonany nawet przez nas, niekoniecznie przez architekta ogrodu, pozwoli nam działać efektywnie i skutecznie.

Projekt ogrodu powinien obejmować wszystko. Ma to być obraz ogrodu, jaki chcielibyśmy oglądać za kilka lat. Planujemy, jak ma wyglądać nawierzchnia, jak mają przebiegać ścieżki w ogrodzie, w jaki sposób mają być ukształtowane rabaty, a wreszcie co ma na nich rosnąć. Uwzględniamy nasze potrzeby teraz i za kilka lat - być może pojawią się dzieci, wnuki… Plan ogrodu musi uwzględniać nasze potrzeby i pragnienia.

Bardzo często zakładamy ogród etapami, gdyż jest to po prostu duża inwestycja i nie stać nas na zrobienie wszystkiego od razu. Projekt ogrodu pozwoli nam uzyskać efekt, jaki chcemy. Trzymając się planu, nawet jeżeli działamy kilka lat pod rząd, nie jesteśmy w stanie zbłądzić. Każdy etap pracy ma wtedy swój cel, nie potrzebne będą zmiany czy korekty.

Tak więc nie należy działać bez planu albo projektu. Ogród możemy zakładać kilka lat, ale nasz projekt pozwoli nam uzyskać efekt o jakim marzymy.

Małe rośliny wyglądają śmiesznie w zestawieniu z dużym domem.

Jakość musi kosztować

Niestety, nie da się ukryć, że zakładanie ogrodu to duża inwestycja. Jest to koszt, który możemy rozłożyć sobie na raty, wykonując niektóre elementy ogrodu etapami. Możemy zacząć od urządzenia strefy wypoczynku, potem reprezentacyjnej. Albo najpierw posadzić rabaty, a stopniowo wyposażyć ogród w ścieżki, nawierzchnie i meble. Jednak ważne jest , abyśmy pamiętali, że nie opłaca się korzystać z tańszych, czasowych rozwiązań. Po pierwsze - prędzej czy później i tak będzie trzeba wykonać coś solidnie i konkretnie, po drugie szkoda naszych pieniędzy na coś, co i tak nie będzie wyglądało tak, jak chcemy.

Kupując zarówno meble ogrodowe, jak też inwestując w materiały, rośliny, starajmy się wybierać te najlepsze. Nie zawsze musimy słono zapłacić - szukajmy elementów do naszego ogrodu na wyprzedaży, kupujemy w przedsprzedaży czy po sezonowych obniżkach. Możemy wtedy sporo zaoszczędzić, kupując naprawdę atrakcyjne rzeczy, modne komplety ogrodowe, donice wysokiej jakości.

Podobnie jest z zakupem roślin w większych rozmiarach. Najczęściej kupujemy egzemplarze małe, jednak na ich wzrost i efekt musimy poczekać kilka lat. Jeżeli chcemy cieszyć się efektem już w pierwszym sezonie, warto zdecydować się na zakup roślin większych, kilkuletnich. Jest to wydatek, ale z pewnością nie pożałujemy. Możemy zdecydować się na złożenie jednej rabaty w ten sposób, z pewnością da nam to sporo radości. Na efekty w pozostałych częściach ogrodu możemy poczekać, jednak jedna taka dorodna rabata będzie już tworzy piękną dekorację.

Strefa wypoczynkowa zadowoli całą rodzinę, gdyż jest pojemna i ma dużo mebli.

Kupujemy słabej jakości rośliny

Nie możemy się oszukiwać, że rośliny kupowane w supermarketach, są równe z roślinami ze szkółek. Nawet te egzemplarze, które kupujemy w hipermarketach budowlanych, nie dorównują roślinom szkółkarskim. Słaby materiał roślinny może powodować wolniejszy wzrost, częstsze zapadanie na choroby, czy też po prostu krótką żywotność. Dlatego zakładając nasz ogród, kupujmy u lokalnych szklarzy. Mamy pewność, że rośliny będą zdrowe, a jednocześnie są dostosowane do naszych warunków klimatycznych.

Zapominamy o glebie

Bardzo istotną przyczyną naszych słabych efektów ogrodniczych, jest złej jakości podłoże. Niestety, planująć nasadzenia rabaty, musimy zadbać o jakośc gleby w naszym ogrodzie. Podłoże pod nasadzenia powinno być żyzne- jest to szczególnie ważne, jeżeli zakładamy ogród na działce, gdzie wcześniej nic nie rosło, był ugór, czy też panował bałagan po budowie. W takim przypadku najlepiej jest użyźnić podłoże, przywożąc kilka wywrotek żyznej gleby, albo obornika, nawozu naturalnego. Musimy takie składniki dokładnie wymieszać i dopiero wtedy sadzić .

Kolejny błąd dotyczący podłoża, to ignorowanie jego właściwości. Gleba może być różna - próchnicza, piaszczysto czy gliniasta, wilgotna lub sucha, żyzna lub uboga. Wybierając rośliny do ogrodu, musimy dopasować je do podłoża, w jakim mają rosnąć. Jeżeli na naszej działce mamy do czynienia z podłożem wilgotnym i lekko gliniastym, to trudno będzie nam wymienić je na całej powierzchni na żyzne i przepuszczalne. Lepszym sposobem jest wybór takich gatunków, którym to podłoże nie przeszkadza, a nawet służy.

Na styl ogrodu wpływ mają meble.


Komplety ogrodowe są bardzo funkcjonalne i wygodne, doskonale aranżując taras, a ich wysoka jakość gwarantuje wieloletnie użytkowanie.

I warunkach siedliskowych

Bardzo istotne dla wzrostu roślin są warunki siedliskowe, jakie panują w naszym ogrodzie. Pod tym pojęciem kryją się takie czynniki jak przede wszystkim nasłonecznienie, czy też najniższe temperatury, zanieczyszczenie powietrza, czy właśnie rodzaj podłoża. Warunki stanowiskowe dominują, określają nam jakie rośliny możemy posadzić. Nie zmienimy przeciez tego, że w naszym ogrodzie cały dzień jest cieście, albo wręcz przeciwnie, pali słońce. Dobierając rośliny, które poradzą sobie w tych warunkach, możemy być pewni, że będą zdrowo i szybko rosły. Bardzo często niestety nie uwzględniamy tego, jakie warunki panują w ogrodzie, skazując się tym samym na kłopotliwą pielęgnację, albo mało zadowalające efekty.

Brak konsekwencji

Ogromnym błędem jest brak konsekwencji w zakupach, oraz kupowanie pod wpływem impulsu, czy też z powodu promocji. Starając się urządzić ogród, pamiętajmy o tym, co chcemy osiągnąć. Jaki obraz ogrodu maluje nam się, kiedy zamykamy oczy. Często, będąc na zakupach, ulegamy chwili, i kupujemy coś, co może jest modne, ładne, ale nie koniecznie pasuje do naszej przestrzeni czy wyobrażenia. Czasem skusi nas niższa cena, czasami ładny kolor. Wracając do domu z takim nabytkiem, mamy problem z jego zlokalizowaniem w ogrodzie.

Dlatego znowu przypominamy - warto mieć plan i zgodnie z nim działać. Oczywiście nic się nie stanie, jeżeli kupimy kilka drobiazgów, które po prostu sprawią nam przyjemność, jeżeli jednak nasz ogród staje się zabałaganiony a jego stylu wyraźnie nie widać, to znak, że mamy problem z konsekwencją i silną wolą.

Mamy nadzieję, że kiedy znasz już najczęściej popełniane błędy podczas zakładania ogrodu, uda Ci się ich uniknąć u siebie, a tym samym stworzysz ogród swoich marzeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

dzerkodzerko

0 0

Błędem jest brak takiej kamery - https://sklep.bezpiecznarodzina.pl/ochrona-domu/kamera-zewnetrzna-bd09 To jest naprawdę istotne. A zresztą - sami to z czasem zauważycie. Straszak na złodziei, a też sami dzięki temu widzicie, co się dzieje z maluchami. Mogą być same. Też wiele zależy od danego przypadku - nie wszędzie możliwości będą takie same. 13:56, 27.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

dzerkodzerko

0 0

Błędem jest brak takiej kamery - [url]https://sklep.bezpiecznarodzina.pl/ochrona-domu/kamera-zewnetrzna-bd09[/url] To jest naprawdę istotne. A zresztą - sami to z czasem zauważycie. Straszak na złodziei, a też sami dzięki temu widzicie, co się dzieje z maluchami. Mogą być same. Też wiele zależy od danego przypadku - nie wszędzie możliwości będą takie same. 13:57, 27.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeataBeata

0 0

Ja przy tworzeniu swojego ogródka, na pewno posłużyłabym się architektem, który zaprojektuje wszystko od a do z 13:24, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LidiaLidia

0 0

Fajny tekst. Szkoda, że go nie przeczytałam zanim zabrałam się za ogród. Rośliny przesadzałam kilka razy 11:01, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MateuszMateusz

0 0

Chyba się zdecyduje na architekta ogrodu. Sam nie mam pomysłu, a szkoda kasy i czasu na ciągłe zmiany 14:02, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JędrekJędrek

0 0

Żona najpierw posadziła kwiatki, a potem się okazało, że musiała je przesadzać, bo w tym miejscu była najlepsza miejscówka na altane 13:14, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

A ja zastanawiam się nad zatrudnieniem architekta ogrodowego, żeby nie popełnić błędów 10:28, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilaKamila

0 0

Moim największym błędem jest to, że często zmieniam zdanie w ogrodzie :/ 07:48, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgnieszkaAgnieszka

1 0

Popieram tych, którzy przy tworzeniu ogrodu skorzystaliby z pomocy architekta. Ja próbowałam sama stworzyć coś fajnego, ale efekt jest nijaki. Nie ma to jak fachowa ręka. Oszczędzałam też na materiałach, roślinach i wszystkim innym. Powiem Wam, że nie warto. Lepiej odkładać na ogród być może dłużej, ale zrobić go porządnie. 14:58, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKasia

1 0

Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na nowy sezon w ogrodzie, to niech przeczyta właśnie ten poradnik. Super! 14:01, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KubaKuba

2 0

Dobre wskazówki, na pewno wykorzystam 09:02, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolKarol

0 0

Ważne aspekty są poruszone, warto poczytać 09:05, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%