Zamknij

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do psychologa?

11:38, 08.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:44, 08.04.2019

Nie każdy rodzic wie, że jego pociecha także może potrzebować fachowej pomocy psychologa. Kiedy może być ona konieczna?

Są takie przypadki, gdy warto poszukać pomocy psychologicznej. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.

Niekiedy rodzice nie potrafią zauważyć, że takie wsparcie byłoby konieczne. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę? Przeczytaj artykuł przygotowany wspólnie z serwisem http://ergowiosla.pl/, aby pomóc swojemu dziecku w rozwiązaniu trapiących go problemów.

Psycholog dzieci i młodzieży – kim jest i czym się zajmuje?

Obecnie o pomocy psychologicznej mówimy coraz częściej publicznie – chodzenie do psychologa przestało być tematem tabu. Z usług takich specjalistów korzystają osoby w różnym wieku, w tym również najmłodsi.

W takiej sytuacji najlepiej wybrać polecanego psychologa dziecięcego, którego pomoc skoncentrowana jest na najmłodszych pacjentach – dzieciach oraz na młodzieży.

Psycholog taki jest specjalistą, który zajmuje się świadczeniem pomocy psychologiczne. Obejmuje ona szereg czynności, w tym między innymi takie, jak:

  • stawianie diagnoz psychologicznych
  • opiniowanie
  • orzekanie
  • psychoterapia – dotyczy psychologów, którzy ukończyli studia w tym zakresie
  • prowadzenie warsztatów i szkoleń
  • udzielanie innego typu pomocy psychologicznej

Warto przy tym wskazać, że profesja psychologa nie jest tożsama z profesją psychiatry. Psycholog nie jest lekarzem, natomiast jest nim psychiatra, który ma także uprawnienia do wypisywania recept na leki, zwolnień, skierowań.

Kiedy psycholog jest wskazany?

Wielu rodziców nie wie, czy ich pociecha może wymagać pomocy psychologa. Zdarza się, że niektóre symptomy są także przez nich lekceważone. Gdy nie chcesz przegapić żadnego z nich, sprawdź te informacje!

Do psychologa dziecięcego warto udać się w następujących przypadkach:

Zauważamy znaczącą zmianę w zachowaniu dziecka, na które nie mamy żadnego wpływu – dziecko jest smutne, apatyczne, ale także nadmiernie energetyczne, nie może się na niczym skupić.

  • Dziecko przejawia trudności wychowawcze.
  • Otrzymaliśmy wiadomości o problemach dziecka, na przykład od opiekunki, wychowawczyni w szkole, innych bliskich osób
  • Dziecko było wystawione na traumatyczne sytuacje, na przykład na stratę bliskiej osoby, uczestniczyło albo było światkiem poważnego wypadku, katastrofy.
  • Dziecko jest szczególnie uzdolnione i chcemy pomóc mu w rozwijaniu jego zdolności.

Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego?

Wizyta z dzieckiem u psychologa dziecięcego może przebiegać według różnych scenariuszy. Dużo zależy od wieku dziecka, a także od konkretnego problemu.

Najczęściej rodzic z dzieckiem wchodzą do gabinetu psychologa razem. Następnie rodzic opowiada o problemie. Potem psycholog może odbyć rozmowę sam na sam z dzieckiem, podczas której może otrzymać od niego potrzebne informacje do postawienia diagnozy i do opracowania programu pomocowego. Następnie psycholog może odbyć jeszcze jedną rozmowę z rodzicem, podczas której opowie o swoich spostrzeżeniach oraz zaleceniach.

Na wizytę można zapisać się na NFZ i prywatnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%