Zamknij

Jak przetrwać lato w aucie bez klimatyzacji?

13:44, 27.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:53, 27.05.2019
Skomentuj
Upalne lato zdarza się w Polsce coraz częściej. Wraz z nim przybywa chęci na ochładzanie się w różne możliwe sposoby. Skuteczną metodą na znalezienie chwili wytchnienia jest wejście do klimatyzowanego samochodu. Jednak jest wiele osób, które nie mają tego szczęścia i lato muszą znosić bez klimatyzowanego auta. Jednak i tacy kierowcy latem muszą sobie radzić, jak więc to robić?

Faktem jest to, że w dawnych modelach samochodów w ich wyposażeniu nie ma klimatyzacji. W nowszych modelach pojazdów klimatyzacja jest wyposażeniem podstawowym. Coraz nowsze samochody posiadają znacznie bardziej zaawansowane systemy chłodzenia.

JAK RADZIĆ SOBIE W SAMOCHODZIE BEZ KLIMATYZACJI?

Nie ma znaczenia, czy w Twoim samochodzie zepsuła się klimatyzacja w środku lata czy nie ma jej na wyposażeniu, warto zapamiętać i wprowadzić w życie kilka tricków, które pomogą Ci przetrwać upały w naszym kraju.

PARKOWANIE W CIENIU

Parkowanie autem w cieniu to zdecydowany priorytet, jeśli chodzi o nienagrzewanie samochodu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Oczywiście w miarę upływu dnia zmienia się położenie słońca, więc jeśli planujesz zostawić samochód na kilka godzin, to i tak po upływie pewnego czasu będzie stał na słońcu. Jednak jeżeli jest taka możliwość, parkuj w zacienionym miejscu, by później nie musieć walczyć z mocno nagrzanym pojazdem. O ile jest to możliwe, przeparkuj auto, jeżeli zacznie na nie świecić słońce.

WIETRZENIE KABINY

Poprzez otwarcie okna i nawiewów można przewietrzyć kabinę samochodową. Trzeba robić to z głową. Przewietrz auto otwierając wszystkie drzwi i zostawiając je tak na kilka lub kilkanaście minut. Warto również w czasie wolnej jazdy samochodem, mieć całkowicie otwarte okna. Przy szybszej jeździe lepiej mieć co najwyżej uchylone okna. W przeciwnym razie może to się skończyć poważnym przeziębieniem.

UŻYWANIE MAT PRZECIWSŁONECZNYCH

Używanie mat przeciwsłonecznych w znacznym stopniu osłoni wnętrze Twojego samochodu przed nadmiernym nagrzewaniem. Dostępne są w większości supermarketów. Maty odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu nie pozwalają na zbytnie nagrzanie się wnętrza samochodu.

Dobrą inwestycją jest także zainwestowanie w stale przyciemnione szyby. Możesz przyciemnić je samodzielnie lub w warsztacie - przez specjalistów. Zwróć uwagę, żeby wykorzystywane w tym celu folie były zgodne z polskimi przepisami.

NAWADNIANIE ORGANIZMU

Mimo że nie jest to porada dotycząca samochodu, to jednak bardzo istotne jest, by o tym pamiętać. Nawadnianie organizmu to podstawa, szczególnie w mocno nagrzanym aucie. Odwodniony i osłabiony kierowca może stanowić bezpośrednie zagrożenie na drodze. Nawet chwilowe osłabnięcie na drodze może spowodować wykolejenie się pojazdu z drogi, konieczne wzywanie pomocy drogowej, a w gorszej sytuacji pogotowia ratunkowego.

Aby czuć się możliwie najlepiej, ubieraj przewiewny strój i rób częste postoje, by móc przewietrzyć nagrzane wnętrze samochodu i się przewietrzyć lub ochłodzić w zacienionym miejscu.

CZY ZAINWESTOWAĆ W MONTAŻ KLIMATYZACJI?

Jeżeli w Twoim aucie nie ma fabrycznej klimatyzacji, w każdym momencie możesz ją zainstalować. Nie jest to jednak tania usługa, więc w starych modelach samochodów może być zupełnie nieopłacalna, bo może przekraczać wartość pojazdu.

Należy także pamiętać, że nie we wszystkich samochodach możliwy jest montaż klimatyzacji, ponieważ w wielu starszych modelach aut nie produkowano układów klimatyzacyjnych.

W części samochodów montaż może okazać się niewykonalny ze względu na brak miejsca na poszczególne podzespoły układu klimatyzacji.

KOSZT MONTAŻU KLIMATYZACJI

Montaż klimatyzacji zależy przede wszystkim od modelu samochodu. Na rynku bardzo trudno o zestawy klimatyzacji uniwersalny, ponieważ każdy model jest inny. Z tego względu musi to być dedykowany zestaw zrobiony przez producenta auta. Koszt samej sprężarki może wynosić około 2 tysięcy złotych, a jest to jeden z kilku koniecznych elementów przy montażu klimatyzacji. Ponadto potrzebny jest takżę zawór rozprężny, skraplacz, osuszacz, filtry, przewody wysokiego ciśnienia, a także moduł sterujący, o ile klimatyzacja ma być automatyczna. Dodatkowo spinki deski rozdzielczej, przeróżne złączki, a także inne elementy mocujące.

Oczywiście istnieje możliwość kupna używanych elementów za odpowiednio niższą kwotę, jednak ich stan sprawności może być różny, a jesteśmy w stanie to ocenić dopiero po instalacji.

W tej sytuacji istnieje ryzyko wyrzucenia pieniędzy w błoto, bo urządzenie nie będzie działać tak, jak powinno.

Nie można zapomnieć o cenie montażu. W profesjonalnym warsztacie może wynieść nawet 2 tysiące złotych. Jeżeli nabyłeś już elementy, posiadasz umiejętności, to możesz spróbować wykonać montaż samodzielnie. To jednak dość skomplikowana praca i łatwo w jej czasie uszkodzić poszczególne elementy instalacji.

WARTO CZY NIE WARTO?

Decyzja o ewentualnym montażu klimatyzacji jest wyborem wyłącznie kierowcy. Dlatego warto najpierw przeliczyć koszty - pamiętając o kosztach nabijania, regularnego czyszczenia i kosztach utrzymania układu klimatyzacji. A zasady radzenia sobie z wysokimi temperaturami warto zawsze zapamiętać na przyszłość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%