Zamknij

Jak zabrać się do czyszczenia kostki brukowej?

08:06, 03.07.2019 RED Aktualizacja: 08:06, 03.07.2019

Gdy kupujemy kostkę brukową, nie mamy jeszcze pojęcia, jak będzie ona wyglądać po kilku latach eksploatacji. Nie istnieją niestety niezawodne, uniwersalne sposoby na zapobieganie pojawiającym się na nich zanieczyszczeniom. Oczywiście, odporność konkretnych modeli kostki różni się, bo różni się ich jakość. Jak powinniśmy się zabrać za jej czyszczenie, gdy zmuszą nas do tego powstałe zabrudzenia?

Czyszczenie przestrzeni między fragmentami kostki brukowej

Między poszczególnymi kostkami bardzo często pojawiają się niepożądane elementy naturalne, takie jak mchy czy chwasty. Wiele osób po pewnym czasie godzi się z ich obecnością, jednak prawda jest taka, że psują one efekt wizualny tworzony przez wzór bruku. Mało tego - w skrajnych wypadkach mogą one naruszać strukturę podłoża. Jaką metodę zastosować, gdy chcemy się ich pozbyć? Najlepszym na to sposobem jest użycie szczotki o włosiu, które będzie dość twarde, by usunąć niechciane fragmenty zieleni, ale na tyle delikatne, by nie porysować powierzchni kostki. Bardzo ważne, byśmy nie próbowali wyrywać rosnących między płytkami roślin z korzeniami. Możemy w ten sposób podnieść część podłoża. Naruszona w ten sposób konstrukcja nie zawsze daje się łatwo naprawić. To oczywiście nie jedyny sposób na pozbycie się chwastów, mchu czy grzybów. Możemy je też na przykład wypalać przy pomocy palnika gazowego. Taka metoda wydaje się radykalna, ale jest też niebywale skuteczne. Fachowcy często polecają również używanie herbicydów (chemicznych środków chwastobójczych), ale to rozwiązanie połowiczne. Obumarłe rośliny i tak musimy własnoręcznie usunąć ze spoin. 

Usuwanie plam z oleju

Jednym z największych wyzwań przy pielęgnacji naszego podjazdu będzie usuwanie tłustych plam. Problem z nimi polega na tym, że nie zostają one na powierzchni kostki brukowej, a wnikają dość głęboko w jej strukturę. Jak powinniśmy zareagować, gdy na nasz chodnik wyleje się na przykład olej silnikowy? Jeśli tylko mamy pod ręką piasek, posypmy nim zabrudzone miejsce. Ten materiał znakomicie absorbuje tłuste substancje. Jeśli po odsłonięciu powierzchni bruku stwierdzimy, że plama jest nadal widoczna, zmuszeni będziemy użyć przeznaczonych do mycia kostki detergentów.  

Jeśli chcemy doprowadzić do porządku nasz podjazd i chodnik, musimy liczyć się również z walką z przyklejonymi do nich gumami do żucia, pozostałościami po remoncie czy grzybem. Cały proces jest jednak zdecydowanie wart przeprowadzenia. Efekt naszej pracy zapewne przerośnie nasze oczekiwania. Powodzenia!

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%