Zamknij

4 rodzaje gier hazardowych - podział ustawowy

14:45, 07.10.2019 RED Aktualizacja: 14:45, 07.10.2019

W mediach i internecie wiele mówi się i pisze o grach hazardowych. Głównym skojarzeniem z tym terminem jest poker, ruletka lub gra na automatach, tymczasem pojęcie to ma dużo szersze znaczenie. Szczegółowy podział został ujęty przez ustawodawcę w akcie prawnym z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych.

  • Gry losowe
  • Zakłady wzajemne
  • Gry w karty i na automatach

Już w pierwszym rozdziale rzeczonej ustawy można znaleźć definicję gier hazardowych, w której zostały wymienione cztery główne grupy gier. Ustawa definiuje gry hazardowe jako "gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach." (art. 1, pkt.2).

 

Gry losowe

Grupa gier losowych jest najliczniejsza, obejmuje bowiem aż 10 przykładów, m.in. gry liczbowe, np. doskonale znane wszystkim Lotto, loterie pieniężne, gra telebingo, gry cylindryczne, w kości, gra bingo pieniężne lub fantowe, a także loterie: fantowe, promocyjne i audiotekstowe. Do tej grupy należą więc gry, w których wygraną mogą być pieniądze lub nagrody rzeczowe, a jednocześnie ich wyniku nie da się przewidzieć, ponieważ jest dziełem przypadku. Gry losowe mogą być prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i przez internet.

 

Zakłady wzajemne

O zakładach wzajemnych bardzo dużo mówi się już od kilku lat, za sprawą nowelizacji ustawy hazardowej, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Nowelizacja ta przyniosła wiele zmian, które dotknęły nie tylko samych bukmacherów, ale również ich klientów. Według definicji ustawowej, zakładami wzajemnymi są te zakłady, których wygrana ma charakter pieniężny lub rzeczowy, a sama gra polega na odgadywaniu:

wyników w poszczególnych dyscyplinach sportowych z udziałem ludzi lub zwierząt - są to tzw. totalizatory, w których wygrana zależy od sumy wpłaconych stawek,

zaistnienia zdarzeń rzeczywistych lub wirtualnych, przy czym wysokość wygranej zależy od umówionego wcześniej stosunku wpłaty do wygranej - ten typ to zakłady bukmacherskie online i naziemne.

 

Gry w karty i na automatach

Pozostałe dwie grupy gier hazardowych są stosunkowo wąskie. Gry w karty obejmują pokera, baccarata i blackjacka, pod warunkiem, że gra toczy się o wygrane pieniężne lub rzeczowe.

Gry na automatach ustawa definiuje jako gry przeprowadzane na urządzeniach mechanicznych, elektronicznych, elektromechanicznych lub gry online, których zasady są zbliżone do zasad gier na rzeczywistych automatach. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania gry do tej grupy jest zachowanie losowości wygranych, te zaś mogą mieć charakter pieniężny lub rzeczowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%