Zamknij

Projekty małych domów: nie tylko na małą działkę

11:02, 29.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:04, 29.05.2020

Projekty małych domów cieszą się niesłabnącą popularnością. Z pewnością dużą rolę odgrywa koszt budowy oraz niskie koszty utrzymania, ale małe domy są wybierane także przez osoby, które mogłyby pozwolić sobie na rezydencje. Jakie są zalety takich budynków?

Projekty małych domów: o jakim metrażu mowa?

Warto pamiętać, że mały dom ma metraż średniego albo dużego mieszkania – za małe domy uznaje się bowiem te o powierzchni do 120 metrów kwadratowych. Jest to więc powierzchnia, na której wygodnie może mieszkać trzy- lub nawet czteroosobowa rodzina, zwłaszcza jeżeli urządzi się dodatkową powierzchnię gospodarczą w garażu.

Niektóre projekty małych domów przewidują budynki idealne do zamieszkania dla dwóch osób, idealne dla seniorów lub bezdzietnych osób. Zdarza się też, że takie domki są przeznaczone na wynajem, ale zwykle są to nieco inaczej zaprojektowane domki letniskowe.

Projekty małych domów: jakie są korzyści niewielkiego metrażu?

Często uważamy, że wygoda i niewielka powierzchnia wzajemnie się wykluczają. To jednak nie musi być prawda. Aby komfortowo mieszkać, ważniejsza jest odpowiednia aranżacja, niż duży metraż. Niewielki dom, o powierzchni porównywalnej do mieszkania zapewnia bliskość wszystkich pomieszczeń, a więc oszczędność czasu przy poruszaniu się między pokojami, jest też łatwiejszy do posprzątania od ogromnej rezydencji. To jednak nie wszystko.

Projekty małych domów są tańsze w realizacji od tych dużych, można więc sporo oszczędzić na budowie – a zaoszczędzone pieniądze np. wydać na zastosowanie wydajniejszych energetycznie rozwiązań. Przy tym niewielka powierzchnia jest o wiele łatwiejsza w ogrzaniu – a więc dom nagrzeje się szybciej, i oczywiście niższy będzie całkowity koszt ogrzewania.

Na jakich działkach warto realizować projekty małych domów?

Projekty małych domów nadają się do realizacji zarówno na niewielkich, jak i dużych działkach. Na małej działce budowa niewielkiego domu jest koniecznością, na dużej – jedną z opcji. Kiedy warto postawić mały dom na dużej ziemi?

Poza przytoczonymi już zaletami małych domów, warto pamiętać też o tym, że im mniej miejsca przeznaczymy na budowę domu, tym więcej zostanie na inne cele. Być może marzymy o pięknym ogrodzie? Te dodatkowe metry można wykorzystać na stworzenie uroczego, zielonego zakątka. Warto też zastanowić się nad urządzeniem np. placu zabaw dla dzieci lub przestrzeni rekreacyjnej na świeżym powietrzu.

Zdarza się też, że osoby posiadające dużą działkę decydują się na projekt małego domu z zamiarem zbudowania drugiego po kilku latach. Ważne jest jednak, by upewnić się, że plan miejscowy lub warunki zabudowy umożliwiają taką zabudowę.

Gdzie można znaleźć projekty małych domów?

W internecie jest mnóstwo stron umożliwiających zapoznanie się z propozycjami architektów. Projekty małych domów są tak popularne, że wykonują je wszystkie pracownie, a różnorodność stylistyczna jest ogromna. Warto więc zapoznać się z ofertą różnych biur, np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Przy wyborze projektu warto zwrócić uwagę na stylistykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Garaż powinien więc mieć odpowiednią ilość stanowisk, a wygodnym rozwiązaniem jest też umieszczenie w nim dodatkowej powierzchni gospodarczej. Warto przyjrzeć się projektom pod kątem komunikacji między pomieszczeniami oraz między domem i garażem. Wiele osób decyduje się też na realizację projektów małych domów parterowych – zapewniają one wygodę mieszkania i zalety domu, takie jak prywatność, brak sąsiadów za ścianą i możliwość urządzenia ogrodu.


 


 


 


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%