Zamknij

Lekarstwo na smog - kotły 5 klasy

11:14, 15.02.2018 . Aktualizacja: 12:26, 25.10.2018

W niektórych miastach Polski zanieczyszczone powietrze unosi się przez ponad 200 dni w roku, to bardzo dużo i oczywiście niekorzystnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców. Smog powoduje przede wszystkim większą zachorowalność na choroby układu oddechowego, alergie, powoduje także trudności z oddychaniem. Jak temu przeciwdziałać?

Sposoby na smog

Nikogo już nie dziwią osoby z maskami antysmogowymi na twarzy, które w ten sposób chronią swoje płuca przed zanieczyszczeniami. Jednak jest to rozwiązanie doraźne, smog przede wszystkim trzeba ograniczyć. Nie jest to sprawa prosta i takie miasta jak Londyn czy Pekin walczą z nim bezskutecznie od wielu lat. W Polsce wprowadzono przede wszystkim nowe regulacje prawne, których celem jest ograniczenie emisji niskich zanieczyszczeń, powodowanych głównie przez małe domowe kotłownie.

W tym celu wprowadzono normy dla kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe, które służą ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, pyłów zawieszonych, dwutlenku siarki i azotu. Normy te spełniają tylko kotły 5 klasy one też spełniają jednocześnie europejską normę Ecodesign, która będzie obowiązywała od 2020 r. Niektóre samorządy lokalne wprowadziły bardzo restrykcyjne uchwały, które przeciągu kilku lat wprowadzają całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.



Kotły 5 klasy – na czym polega ich przewaga?

To kotły najnowszej generacji o bardzo wysokiej sprawności cieplnej, dzięki temu są nie tylko oszczędne w eksploatacji, ale także ekologiczne. Zastosowane rozwiązania techniczne powodują, że prawie całkowitemu spaleniu ulega nie tylko opał, ale także zanieczyszczenia znajdujące się w dymie. Kotły 5 klasy są kotłami zautomatyzowanymi, gdzie sterowniki regulują temperaturę, płomień, dopływ powietrza i dozują ilość paliwa. Dzięki temu spalanie jest czyste, a właściciel zyskuje komfort obsługi, która ogranicza się do uzupełniania zasobnika co kilka dni.

W porównaniu z kotłami niższych klas, kotły 5 klasy są znacznie wydajniejsze (niektóre osiągają sprawność nawet 95%) i wydzielają o 90% mniej zanieczyszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że takie parametry osiągają tylko kotły z odpowiednimi certyfikatami. I tu znowu pojawia się problem, ponieważ tylko 2 laboratoria w Polsce (w Zabrzu i Łodzi) dostały akredytację na wydawanie certyfikatów. Dla producentów oznacza to duże koszty (70 tys. za model) i długi czas oczekiwania. Niektórzy producenci chcąc uniknąć tych niedogodności uzyskują certyfikaty innych laboratoriów, nie ma jednak wtedy całkowitej pewności, że kocioł spełnia wymagania klasy 5.

Źródło: Producent kotłów CO Kotly-Bialek.pl.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%