Zamknij
REKLAMA

Dzisiaj Michał będzie miał przeszczep

08:17, 11.07.2018 | Martyna Sokołowska
REKLAMA
Skomentuj

22-letni Michał Radziejowski, chory na ostrą białaczkę szpikową, dzisiaj przejdzie zabieg przeszczepu komórek macierzystych od swojego genetycznego bliźniaka.  

Przygotowania do zabiegu na Oddziale Transplantacji Szpiku Kostnego w Krakowie trwały 7 dni. Lekarze musieli przygotować organizm chłopaka na przeszczep allogeniczny, czyli pochodzący od niespokrewnionego dawcy. Michał czuje się dobrze, przeszczep rozpocznie się około godziny 13. 

- Czekaliśmy na ten dzień, jak na żaden inny do tej pory. Z jednej strony czujemy ogromną ulgę i radość, że udało się znaleźć dawcę, z drugiej jest obawa o to, co dalej, czy szpik się przyjmie. Dzisiaj wszystko zacznie się od nowa. Czuję, że dzieje się coś niezwykłego, jakbym dotknęła cudu. Takie nowe otwarcie, powtórne narodziny. Nowy start, nowy etap w życiu i nadzieja, że teraz będzie już tylko lepiej, aż do pełnego wyzdrowienia - mówi Małgorzata Radziejowska, mama Michała.

Michał urodził się w Sanoku, obecnie mieszka i studiuje w Krakowie. O chorobie dowiedział się przed tegorocznymi świętami Wielkanocnymi. Lekarze zdiagnozowali wówczas u niego ostrą białaczkę szpikową. Chłopak na wiele tygodni trafił do szpitala, przeszedł kilka chemii, a rodzina wspólnie z Fundacją DKMS rozpoczęła poszukiwania genetycznego bliźniaka, który mógłby podarować Michałowi szpik. Wiadomość o tym, że poszukiwania zakończyły się sukcesem, nadeszła 15 czerwca. Fundacja DKMS poinformowała, że udało się znaleźć dawcę. Wiadomo o nim tyle, że jest to chłopak w wieku Michała.

Poszukiwania genetycznego bliźniaka dla Michała trwały kilka tygodni. W tym czasie w Krakowie i Sanoku odbyły się akcje, podczas których wolontariusze rejestrowali chętnych w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Włączyło się w nie mnóstwo ludzi, a tylko w Sanoku w bazie DKMS zarejestrowało się blisko 700 nowych potencjalnych dawców szpiku. 

(Martyna Sokołowska )
REKLAMA

Komentarze (3)

aaaaaa

2 0

Trzymam kciuki!!! 09:55, 11.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oooooo

1 0

ZTL Autosan :) Trzymamy kciuki 10:13, 11.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oooooo

0 0

Miało być ZPiT Autosan,. :) 10:13, 11.07.2018


© isanok.pl | Prawa zastrzeżone