Zamknij

Jak ubezpieczyć taksówkę tanio i skutecznie?

22:52, 25.05.2018 | RED
Skomentuj

Praca w roli taksówkarza wiąże się z koniecznością troski o pojazd, który stanowi zarówno miejsce, jak i środek pracy. Niestety, ubezpieczenie taksówki okazuje się być nie lada wyzwaniem. Co należy zrobić, by wybrać optymalne rozwiązanie?

Firmy ubezpieczeniowe raczej nie ułatwiają życia właścicielom taksówek: ceny polisy OC są czasem dwukrotnie wyższe niż standardowe, a w regulaminach dotyczących ubezpieczenia AC często zamieszczany jest podpunkt mówiący, że ubezpieczenie nie dotyczy samochodów wykorzystywanych w celach zarobkowych. W Europie Zachodniej działają już przedsiębiorstwa specjalizujące się w przygotowywaniu optymalnych polis dla taksówkarzy, takie jak Taxi Insurer. Oferty takie określa się mianem taxi fleet insurance. W Polsce znalezienie odpowiednich polis jest wciąż wyzwaniem.

Drogie OC, trudne do zdobycia AC

Cena polisy OC będzie w przypadku taksówki bez wątpienia zdecydowanie wyższa niż w przypadku standardowych pojazdów osobowych – prawdopodobnie nawet dwukrotnie. Chodzi tu o celowe zniechęcanie taksówkarzy. Pamiętajmy, że na podstawie regulacji prawnych suma gwarancyjna pozostaje taka sama, czyli 5 milionów euro w razie szkód osobowych, a w razie szkód materialnych – milion euro. Podczas wyboru polisy OC kierujemy się wiec tylko jej ceną. Warto tu skorzystać z porównywarek cen polis. 

W przypadku AC możliwe jest wykupienie ubezpieczenia z podwyższona składką – standardowe regulaminy nie obejmują bowiem samochodów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Tutaj konieczne będą negocjacje lub konsultacje z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi – w przeciwnym razie należy się przygotować na duży wydatek, choć istotny dla poprawy bezpieczeństwa.

Ubezpieczenia fakultatywne

Pakiety nieobowiązkowe cieszą się dużą popularnością wśród taksówkarzy. Sam charakter pracy sprawia jednak, że samochód jest w znacznym stopniu narażony na konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania pasażerów oraz innych kierowców. Dlatego warto zastanowić się nad ubezpieczeniem szyb, opon i wnętrza pojazdu – dzięki temu zaoszczędzimy na naprawach drobnych czy większych usterek. Ponadto korzystne może okazać się ubezpieczenie od kradzieży – taksówki są narażone na ataki amatorów cudzej własności. Przydatna będzie też ochrona Assistance oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zebranie wszystkich wspomnianych elementów oraz korzystanie z porównywarek polis pozwoli na wybranie optymalnego pakietu. Zagwarantuje on kierowcy maksymalną ochronę pojazdu.

(RED)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone