Zamknij
REKLAMA

Porządek w ogrodzie - jak go wprowadzić?

00:00, 20.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak sprawić, żeby zapanował porządek w ogrodzie? Jak stworzyć miejsca do przechowywania? Radzimy w artykule

Porządek w ogrodzie pomaga nam się zrelaksować , dlatego warto jest o niego dbać.

Porządek w ogrodzie pozwala nam poczuć się komfortowo. Relaks w uporządkowanej, jasnej, przyjemnej przestrzeni jest o wiele łatwiejsz, niż w bałaganie. Często jednak nie radzimy sobie z nadmiarem rzeczy w ogrodzie, nie potrafimy znaleźć dobrego sposobu na ich przechowywanie. Tymczasem, w każdej, nawet najmniejszej przestrzeni wypoczynkowej - a może zwłaszcza a niej najbardziej potrzeba - znajdzie się miejsce na mały składzik, domek, czy skrzynię.

Skrzynie ogrodowe pomagają przechowywać rzeczy bezpiecznie i w porządku.

Strefa gospodarcza - dlaczego jest tak ważna?

Strefa gospodarcza to część ogrodu w jakiej znajdują się pojemniki na śmieci, kompostownik, często urządzamy tu wawrzynki, czy ustawiamy linki na pranie. Niestety, bardzo często podczas planowania naszego ogrodu, zapominamy o tej ważnej przestrzeni. Jest to ogromny błąd, gdyż wiele z wyżej wymienionych elementów jest koniecznych w naszym ogrodzie i nie obejdziemy się bez nich, a bezplanowe rozmieszczanie ich w różnych częściach ogrodu, może właśnie wprowadzać nieład i bałagan. Dlatego planując nasz ogród od razu podzielmy go na kilka części, nie zapominając o strefie gospodarczej.

Gdzie powinna być zlokalizowana? Z dala od tarasu, strefy wypoczynkowej czy reprezentacyjne. Możemy podzielić ją na kilka mniejszych stref. Miejsce na śmietniki musi mieć dojazd do ulicy, warzywnik powinien być blisko kuchni, ale jeżeli nie planujmy ozdobnego warzywnika, lepiej jest go schować. Linki na pranie również zasłońmy, starajmy się trzymać je z dala od oczu gości czy przechodniów. Łatwym sposobem na schowanie tego co nieładne jest zastosowanie ona czy w ogrodzie. Szybko porosną wiatę, mur, czy płot.

Konieczne w ogrodzie jest prowadzenie kompostownika - w każdym gospodarstwie domowym w kuchni powstają resztki, podobnie w ogrodzie mamy trawę z koszenia, liście opadające na jesień, czy inne elementy jak gałęzie, nadwyżki roślin. Każdy z tych składników to doskonały materiał na kompost. W wyniku rozkładu tych cząstek, otrzymamy bardzo pożywny dla rośnie, i przyjazny dla środowiska nawóz. Niestety w wyniku rozkładu kompostu może powstawać nieprzyjemny zapach, więc warto umieścić go z dala od okien domu oraz od tarasu.

Kompostownik również przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci w ogrodzie, a więc do zachowania go w czystości.

Uporządkowana strefa ogrodowa daje nam wytchnienie.

Skrzynie, składziki, domki ogrodnika

W każdej przestrzeni są przedmioty, które zawsze leżą w ogrodzie. Poduchy na krzesła, zabawki do piaskownicy, narzędzia ogrodnicze, konewki czy wiadra, węże ogrodowe, a nawet rowery czy inne małe pojazdy. W uporządkowanym ogrodzie każdy z tych przedmiotów ma swoje stałe miejsce.

W najmniejszych przestrzeniach, oraz na drobne rzeczy doskonałej będą skrzynie ogrodowe.

Skrzynie mogą być wykonane z różnych tworzyw. Jednak ze względu na ich funkcję, muszą być bardzo trwałe i nie mogą dopuszczać do zawilgotnienia przedmiotów w swoim wnętrzu. Skrzynie ogrodowe często wykonuje się z tworzywa sztucznego czy metalu. Te dwa tworzywa czynią skrzynie ogrodowe bardzo trwałymi. Technorattan jaki jest tworzywem sztucznym nie poddaje się działaniu wilgoci, nasłonecznienia, a także nie wymaga pielęgnacji. Ogromny wybór plecionek z technorattanu pomaga dopasować skrzynie do każdego stylu ogrodowego. Technorattan jest lekki i sprężysty, więc skrzynia z niego stanowi mobilny mebel. Często skrzynie w małych ogrodach pełnią również funkcje siedziska, czy stolika kawowego. To tworzywo sprostać takim oczekiwaniom. Podobnie jak skrzynie z metalu - bardzo solidne i szczelne, najczęściej malowane proszkowo, co chroni je przed korozją. Ich wadą może być większa waga niż skrzyń z technorattanu.

Domek ogrodnika pomoże przechowywać niezbędne rzeczy na swoim miejscu.

Ciekawym rozwiązaniem są składziki ogrodowe. Te konstrukcje pasują do małych i dużych ogrodów. Składziki bardzo często są wykonane z drewna. Ciekawa opcja jest składzik podwieszany na ścianie budynku, gdzie znajdzie się miejsce nawet dla rowerów. Składziki pomieszczą większe narzędzia, czy małe pojazdy.

Ostatnią propozycją są domki ogrodowe. Te solidne konstrukcje, najczęściej wykonuje się z drewna.

Drewno, jako tworzywo szlachetne i naturalne, bardzo ładnie wygląda w ogrodzie. Jego naturalny charakter komponuje się z roślinnością, podkreślając naturalny charakter ogrodu. Warto wspomnieć, iż drewno bardzo łatwo się obrabia. Aby dopasować drewnianą konstrukcję do przestrzeni ogrodu, możemy ją łatwo pomalować. Dach domków ogrodowych może być wykończony na wiele sposobów - najczęściej jest to papa lub gont, czasami blacha czy dachówka. Ściany muszą być pomalowane impregnatem, który zabezpiecza przed korozją.

Drewno w ogrodzie ociepla przestrzeń. Tu, bardzo uporządkowany ogród tarasowy w nowoczesnym stylu.

Wnętrze domku może być podzielone na kilka pokoi, albo stanowić jedną całość. Czasami towarzyszą im drewutnie. Przy domku ogrodnika możemy zbudować taras, wtedy połączymy funkcję wypoczynkową oraz użyteczną. W naszych ogrodach ceni się tarasy z drewna. Podłoga drewniana podkreśla charakter przestrzeni, ociepla ją. Drewno jest od zawsze wyznacznikiem dobrego gustu. Niepowtarzalność każdej deski, widok słojów czy barwa zachwycają .

“Porządne” rośliny

Bałagan w ogrodzie wyraża się nie tylko przez nieuporządkowane drobne i większe rzeczy, ale również może panować na rabatach. Chaotyczne, nie przemyślane kompozycje roślinne wprowadzają do ogrodu niepokój, co utrudnia nam relaks. Panując rabaty, czy nasadzenia starajmy się zrobić to starannie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, prośby o pomoc specjalistę.

Jakie rośliny ułatwiają utrzymanie porządku w ogrodzie. Gatunki mało inwazyjne, iglaste - które nie brudzą rzucającymi liśćmi. Nie każdy ma czas je sprzątać.

Zimozielone bukszpany porządkują przestrzeń przed wejściem, a także nie zrzucają liści, które trzeba sprzątać.

Nieporządek w ogrodzie możemy wynikać też z nadmiaru roślin - zbyt duża ilość wymknie się spod kontroli. Im więcej roślin, tym trudniej jest je pielęgnować. W dodatku duże zróżnicowanie gwarantuje natłok obowiązków - zwłaszcza gdy każda roślina ma inne wymagania.

Jeżeli nie mamy czasu na prace w ogrodzie, musimy wybierać rośliny, które nie wymagają pielęgnacji, są samodzielne.

Istotne w utrzymaniu porządku są również meble ogrodowe. Aby nie wymaga kłopotliwego czyszczenia, muszą być wykonane z solidnych materiałów. Doskonale sprawdza się technorattan, który łatwo jest umyć, wystarczy do tego płyn do naczyń i woda. Tworzywo to nie wymaga impregnacji, nie chłonie wilgoci, kurzu, zanieczyszczeń. Meble więc są zawsze gotowe do użycia, wyglądają schludnie.

Aby zachować porządek w ogrodzie, należy sobie już na początku swojej ogrodniczej drogi, odpowiedzieć na pytanie jak ma wyglądać nasz ogród. Potem będzie zdecydowanie trudniej, gdyż należy się tej odpowiedzi, wizji trzymać. Wymaga to od nas dużej dyscypliny i siły ducha, ale warto. Ogród który ma styl nie jest zagracony zbędnymi przedmiotami. Jego właściciele kupują tylko to, co do niego doskonale pasuje. Ogród jest harmonijny, spokojny, uporządkowany - zarówno fizycznie, ale też “duchowo”.

(materiał partnera)

Komentarze (3)

ZuzaZuza

0 0

Jezu! Idealny ten taras ze zdjęcia piątego... Prze-cudowny! Taki właśnie mi się marzy! ;-) 10:13, 22.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

Mega te fotki, czy tylko na mnie takie wrażenie robią ? 14:10, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Skrzynia to coś pięknego, latem schowa się wselkie akcesoria a zimą to dobre miejsce na schowanie poduszek. Ja mam już dwie i bardzo sobie je chwale 11:36, 19.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Grupa MEDIA ART Sp. z o.o, ul. Sobieskiego 12, 38-500 Sanok, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Grupa MEDIA ART Sp. z o.o, ul. Sobieskiego 12, 38-500 Sanok i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone